Proč fenky obskakují jiné psy nebo polštáře?

Pavla Gabrhelíková

Na rovinu: Lidé nejsou jediní savci, kteří masturbují. Psům zůstávají některé sexuální návyky i přesto, že jsou vykastrovaní. Jsou totiž typické při rozrušení nebo pro vyjádření jejich postoje.

Fenkám může zavonět jiný druh (nebo i družka), a to v nich vzbudí touhu trochu si zadovádět. Případně si to pak mohou vybít na věcech z vaší domácnosti, jako jsou polštáře, peřiny, deky nebo dokonce lidské nohy (nejčastějšími oběťmi psí nadrženosti jsou děti).

Je v tom jenom nadrženost?

Pokud vaše fenka v minulosti nebyla v přílišném kontaktu s jinými zvířaty, může ji vzrušit hra s nimi i jejich pouhá přítomnost. Neví, co dělat, a tak je začne ojíždět.

Nejčastěji je ale obskakování jiného psa nebo feny výrazem dominance. Silnější naskočí na slabšího, aby si vyjasnili pozice. Buď slabší nesouhlasí, vyrve se ze sevření a začne boj o vedoucí pozici, nebo drží, čímž dává najevo smíření s nižším zařazením do smečky.

Jak to zastavit?

Je nasnadě, že nechcete, aby vaše fenka před návštěvou předváděla, jak je náruživá. Rozhodně ji za to ale nebijte! Je to prostě pud a zvířata jej neumí ovládat tolik jako (někteří) lidé. Zkuste ji proto odlákat od objektu touhy oblíbenou hračkou nebo pamlskem. Pak ji pošlete na místo.

Pokud je jako posedlá a po konzultaci s veterinářem jste zjistili, že její posedlost nemá co dělat se zdravotním stavem, je na místě uvažovat o kastraci. Předejdete tak i dalším problémům, které by mohly v budoucnu nastat, jako je zánět dělohy nebo rakovina mléčných žláz.

Témata:, ,