Proč si v dlouhodobém vztahu vytvořit sexuální rozvrh a jak na něj?

Lucie Bryndová

Na vztazích se musí pracovat, a toho si jsou dobře vědomi všichni, kteří zvláště v těch dlouhodobých žijí. Po čase už vztah není takový jako v počátcích první zamilovanosti a kromě toho, že opadají věci, které byly dříve tabu, přichází na řadu také rutina, někdy možná i ponorka a z několikahodinového milování, kterého jste se ze začátku nemohli nabažit ani několikrát denně, už se stává rychlovka před odchodem do práce nebo záležitost jednoho večera v týdnu. Což je trošku škoda, pokud jste se tedy zrovna nerozhodli dát časem na modlení. Jak z toho ven? A jak skloubit všechny povinnosti, které v průběhu dne máte, se svým milostným životem? Pomoci by vám mohl malý sexuální rozvrh. Jak na něj?

  • Nic neplánujte jen tak bez partnera. Stejně jako je sex zpravidla o dvou lidech, je také potřeba, abyste se na tvorbě sexuálního rozvrhu podíleli společně. Je to přece jen o vzájemné dohodě a tlačit partnera do něčeho násilím úplně postrádá smysl, to je vám jasné, že ano? Na to je důležité myslet vždy. Ať už jde o rozvrh nebo cokoli jiného ve vašem vztahu, na prvním místě je vždy komunikace. To si zapamatujte.
  • Zvažte potřeby každého z vás. Aby mohl vzniknout smysluplný plán, je potřeba, abyste si oba řekli, co od druhého očekáváte. Je přes týden váš partner naladěn spíše na rychlovky a o víkendu má energii i prostor strávit s vámi v posteli času více? A co když vy chcete delší milování alespoň jednou v týdnu? On raději ráno a vy večer? Pak je to sice těžké, ale je potřeba dohodnout se na nějakém kompromisu. Dohodněte se na nějakých věcech striktně a zbytek pak nechejte na strýčka příhodu. Plánování není na škodu, ale je dobré nechat prostor pro improvizaci. Navíc nejste roboti, a tak nemusí vždy vše klapat podle plánů.
  • Nepovažujte rozvrh za druh povinnosti. Pokud se rozhodnete si rozvrh sestavit, myslete na to, že sex není povinnost a jeho plánování už vůbec ne. Zkuste se na něj soustředit jako na malou hru. Můžete se třeba s partnerem dohodnout, že si dáte malý sexuální půst a nechte svou touhu po sobě sílit. Rozvrh netvořte striktní a nudný, ale obměňujte ho, hrajte si s ním a dávejte si různé výzvy. Jeden týden se třeba přizpůsobte vy jemu a další bude ve vašich rukou. Naplánujte si, že v posteli zkusíte příští měsíc třeba něco nového, a překvapte partnera nákupem nové sexuální hračky nebo milováním na netradičním místě.
  • Nemějte strach z prohry. To, že ne vždy vše vyjde přesně podle plánů, je normální. A víte, že Murphyho zákony prostě dokonale fungují. Čas od času se stane, že onemocníte, zpozdíte se v práci, budete se muset učit na zkoušky nebo prostě jen nebudete mít náladu, a to samé se může stát vašemu partnerovi. V takových chvílích byste měli zachovat chladnou hlavu a do ničeho nenutit sebe ani svůj protějšek a domluvte se na tom, že si to později vynahradíte, až bude lepší chvíle. Ale neodkládejte to příliš dlouho.