Queen a Paul Rodgers – oživení legendy, nebo jen lepší revival?


Freddie Mercury je nenávratně pryč už 17 let. Jeho kapela přitom koncertuje a v letošním roce dokonce i v Praze. Mohou Queen ale důstojně pokračovat v hraní s Paulem Rodgersem, když pokus o náhradu vůdčí osobnosti nevyšel ani takovým hvězdám jako je George Michael či Elton John?

Když se vysloví název kapely Queen, většina fanoušků si vybaví Freddieho Mercuryho třímajícího mikrofon. Kdesi v pozadí stojí dlouhovlasý kytarista Brian May, ještě více vzadu se nachází baskytarista John Deacon a za bubny je skrytý Roger Taylor. Letos 24. listopadu uplyne již 17 let od smrti hlavního zpěváka. Baskytarista John Deacon odešel z kapely v roce 1997.

Jakmile se zbylí členové kapely dozvěděli o smrti Freddieho Mercuryho, museli se nutně zamyslet nad tím, co bude dál. Osoba charismatického zpěváka byla pro mnohé ztělesněním celé kapely. Baskytarista, bubeník a kytarista tak museli vymyslet nějaké originální řešení, díky kterému by mohli pokračovat v úspěšné kariéře. Řešením se stal necelý rok po smrti Freddieho benefiční koncert  The Freddie Mercury Tribute Concert. Zde dostali příležitost zazpívat si se zbytkem kapely takové hvězdy hudebního nebe jako George Michael, Elton John, David Bowie, Annie Lennox či Liza Minnelli. Na pódiu se vystřídaly i kapely Guns N‘ Roses a Metallica. Obrovský úspěch koncertu přinesl výtěžek 20 milionů liber, který byl věnován na charitativní účely.

Britney Spears Will Rock You
Zkušenosti z veleúspěšného vystoupení zřejmě dovedly některé interprety k myšlenkám na možnost nahrazení Freddieho Mercuryho. George Michael nazpíval svou verzi slavné písně Somebody to Love a umístil ji dokonce na své výběrové album největších hitů. V roce 1997 řekl své k odkazu zpěváka opět i Elton John, který představil svou živou verzi šlágru The Show Must Go On. Ohlas fanoušků ale rozhodně nedosáhl takových výšin jako originální písně v podání legendárního Mercuryho.

V roce 1999 zbývající členové kapely Queen vydali album Greatest Hits III, na kterém se nacházely i jejich hity nazpívané jinými interprety. Popularita o písně kapely neupadala, velký zájem byl především o píseň We Will Rock You, kterou propůjčili Robbiemu Williamsovi či společnosti Pepsi Cola. Ta jí využila k vytvoření reklamy na svůj nápoj, ve které tento hit zpívala Britney Spears, Beyoncé a Pink. Mnozí fanoušci se v tomto bodě začali bouřit a hlásat, že kapela pouze vykrádá svou starou tvorbu, aby získala další peníze.

Kdo je Paul Rodgers?
Zlom přišel roku 2004, kdy Brian May a Roger Taylor oznámili, že se vrací na pódia. Vzhledem k tomu, že zbyla ale jen polovina kapely, přibrali nového baskytaristu (Danny Miranda) a udělali šikovný tah s hlavním zpěvákem. Místo toho, aby se snažili nahradit nenahraditelného Freddieho, rozhodli se nazvat nové uskupení Queen + Paul Rodgers. Po zkušenostech z minulosti to byl zcela jistě dobrý tah. Mnozí fanoušci si sice při tomto oznámení lámali hlavu s tím, kdo vlastně Paul Rodgers je, ale to bylo cílem. Pěvecká ikona jako George Michael či Elton John by v čele kapely stát nemohla, protože má sama o sobě své specifické fanoušky i repertoár.

Bohemian Rhapsody – skladba bohužel není o Čechách

Paul Rodgers v roce 2008 oslavil  59. narozeniny. Za těchto necelých šest dekád stihl působit v několika kapelách (Free, Bad Company, The Law…). Celosvětovou popularitu mu přineslo až koncertování s hudební legendou Queen, se kterou je v těchto dnech na druhém turné. A jaké je jejich samotné vystoupení? Kriticky lze říci, že hlasových kvalit Mercuryho Rodgers nedosahuje, na nějaké hry s vokály a výškami můžete zapomenout. Nový zpěvák se drží většinou pěkně při zemi. Charismatem na úrovni zesnulé ikony také nedisponuje. Pro mnohé tak zůstane nové turné Queen jen o něco lepším revivalem. Na druhou stranu je to stále příležitost, jak vidět v akci alespoň polovinu legendární kapely Queen.

 

Témata:, ,