RECENZE: Vadí nevadí napasoval démona do dnešního světa sociálních sítí

Pavla Gabrhelíková

Parta přátel se vydá užít si jarní prázdniny do Nového Mexika. Pomalu se zamotávající klubko sociálních vazeb nabere na otáčkách potom, co začnou hrát s cizím mladíkem zdánlivě nevinnou hru.

Hororové příběhy, které začínají tím, že se parta mladých lidí vydá nějak na pařbu, jsou prostě evergreen. Naneštěstí se vždycky něco zvrtne a oni skončí tak, že je pronásleduje vrah v masce, monstrum s motorovou pilou nebo skupinka znetvořených lesních lidí. Ale už úvodní titulky Vadí nevadí napovídaly, že tohle bude něčím jiné.

Ani tak se nedá přehlédnout podobnost se sérií Nezvratný osud, avšak s pokusem o trochu hlubší příběh a démonem, co si obléká cizí těla a propůjčuje jim šílený úsměv. Co zůstává, je stará dobrá nevyhnutelnost smrti a dodržování pořadí. Blumhouse ale neprodukuje úplné slátaniny. Pod jeho produkcí vyšly filmy Sinister, Insidious nebo Uteč, který získal i nominaci na Oscara. Chci jen říct, že Vadí nevadí asi nebude patřit do vaší hororové TOP 10, ujít si ho ale nenechte.

Cílovka filmu je jasná hned od začátku. Pokud nerozumíte pojmům jako Instastories, troll nebo Snapchat, film se vás zas tak nedotkne. Naprosto brilantně totiž útočí na dnešní svět přehlcený sociálními médii. Smrt kamaráda všichni natáčí a rozesílají přes Facebook, vyhledávací akce odsouzenců na smrt tu probíhají přes Facebook a policie dohledává informace podle IP adresy.

O žádném napětí se tu hovořit nedá, vyděsí vás ale pár lekaček. Nechci se tajit tím, že potom, co jsem vylezla z kina, jsem se každému dívala do obličeje, jestli neuvidím rozsvícená očička s snapchatový škleb. Od Florence až na I. P. Pavlova jsem se nemohla zbavit pocitu, že mi někdo zastoupí cestu a tlumeně chraplavých hlasem pronese: „Truth or dare?“

Filmu tleskám za to, že jeho postavy jednaly naprosto přirozeně a na přetřes přišly běžné problémy dnešní doby. Nečekejte v pozadí žádnou přiblblou lovestory. Vadí nevadí vás jenom usvědčí v tom, že shit happens. Vlastně celý snímek má dost příjemný spád. Ještě teď ve mně rezonuje závěrečná myšlenka filmu: Horší a rychlejší než všichni démoni světa jsou sociální sítě. Vadí nebo nevadí? Tu hru hrajeme už dávno všichni…

Hodnocení: 3 z 5 koulí