Romantický rok gentlemana


Mladý arkansaský hudebník Ne-Yo představil svou třetí řadovou desku Year of the Gentleman. Pokud jste po dvou předešlých čekali nějaký výrazný žánrový posun či invenci, budete nejspíš zklamáni. Sladké, lehce taneční R&B pohladí, ale asi nenadchne.

Na rozdíl od předešlých desek In My Own Words (2006) a Because of You (2007) přináší ta třetí určitý posun s inspirací v britské housové muzice. Projevuje se to hlavně v písních Closer a Miss Independent, které byly z alba vyslány do světa nejdřív, jako vlajkové lodě celé desky. Ale ve zbylých písních už tento posun patrný není a setkáváme se s tradičním R´n´B zvukem. Můžete si jak zatančit, tak poplakat. Dvanáct track s délkou kolem čtyř minut je tak akorát, jsou dobře seřazené, ale při poslechu celé desky vám budou bohužel splývat, takže na konci můžete mít pocit, že jste desetkrát slyšeli tu samou pomalou baladu, a kromě Closer si vlastně jinou nedokážete vybavit.

Vlajková loď desky – Closer

http://www.youtube.com/watch?v=8NhJ1IZZDBQ

Výborný textař, továrna na hity
Ne-yo
, vlastním jménem Shaffer Smith, je více než brilantním zpěvákem opravdu výborným textařem, který píše hity (nejen pro sebe) jako na běžícím pásu. Kromě svého debutu So sick (text je však poněkud schizofrenní – v refrénu zpívá, jak je unaven a znechucen z love songů, přitom So sick je sám o sobě love song jako vyšitý) napsal například pro Rihannu obrovský hit Unfaithful nebo pro Beyoncé Irreplaceable.

I přes absenci velkého hlasu je však Ne-yův hlasový projev dostačující, navíc ho dohání svou imagí a schopností vyvolávat emoce.

Ne-yo má tak trochu ve zvyku vypouštět do světa spoustu hitů, z nichž se však velká část neobjeví na jeho desce. Nejinak je tomu i teď. How I Do s raperem Fabolousem nebo slaďák Real thing na novém albu nenajdete.

Písně, co by měly být raději singly
Ačkoli jsou songy na CD Year of the Gentleman kvalitní a většina z nich má naději stát se hitem, tato šance by se výrazně zvětšila, kdyby zůstaly jen singly. V moři velice dobrých a poslouchatelných balad zanikají a nemají šanci vyplout na povrch. To je případ zejména Part of the List, možná díky příjemné kytaře i Back to What You Know či svižnější Nobody.

Ne-yo: Year of the Gentleman
12 tracků, stopáž 48 min., vyd. The Island Def Jam Music Group/Universal Music
Vrchol: Closer, Miss Independent, Part of the List

Témata: