Shakira je univerzál. A proto baví od začátku do konce

josefmartinek

Pět let trvalo, než dala kolumbijská zpěvačka Shakira dohromady materiál pro své další (eponymní) anglicky zpívané album. Pracovala na něm s kupou šikovných spolupracovníků, a tak není divu, že nabízí slušnou přehlídku potenciálních hitů a v rámci popu skvěle dotažených písniček.

Možná úplně nejchytlavější popěvek celé desky odpálí Shakira hned na začátku – hymnická Dare (La La La), která zní také z reklamy na jogurt, nabízí mimořádně návykový taneční refrén plus sloky říznuté nečekaným elektrem. A protože se jedná o hymnu nadcházejícího mistrovstí světa ve fotbale, o písničce jistě ještě uslyšíme.

Poslechněte si Shakiru v Youradiu

Dare (La La La) tak trochu zastiňuje první singl Can’t Remember To Forget You s nádechem reggae i rocku, hostování Rihanny je v něm ale naprosto zbytečné a působí spíš jako sázku na komerční jistotu; paradoxně o něco živěji písnička působí ve španělské verzi Nunca Me Acuerdo De Olvidarte, kde Rihannin hlas chybí.

http://www.youtube.com/watch?v=X6g2w1ucAcg

Pokud pomineme netypicky pojatou baladu Empire s téměř filmovou atmosférou, Shakira je albem bez velkého překvapení. Chytlavé popové melodie, energické refrény i snadno přístupné hudební podklady, to všechno z popu dobře známe. Jenže jestli někde Shakira oproti svým kolegyním vyčnívá, pak je to živelnost a výlety do jiných žánrů. Jako třeba atmosférická Cut Me Deep, kde s ní hraje reggae-popová kapela Magic!. Z téhle spolupráce vznikla střednětempová hitovka, která je cítit latinskou Amerikou a kubánskými doutníky.

Shakira má ale v rejstříku víc poloh než jen rozpustilé taneční hity; na romantickou, takřka písničkářskou notu hraje třeba v houpavé 23, v níž vyniká její sametový vokál (a v závěru zazní také hlásek jejího syna Milana). Shakira je zkrátka univerzál, a i proto je její nová deska pestrá a zábavná. Po poprockové, energií natlakované Spotlight, která vzdáleně připomíná repertoár Avril Lavigne, zazní balada Broken Record a následně country Medicine se zpěvákem Blakem Sheltonem. Ta sice balancuje na hranici patosu, valí se z ní ale tolik energie, že to dvojici snadno odpustíte.

ShakiraUkazuje se, že i přes schopnost potykat si s jinými polohami to Shakiře nejlépe jde ve svižnějších písničkách, v nichž může prodat temperament. Možných hitů je na novém album celá řada (The One Thing je dalším jasným kandidátem), a i když dějiny pop music jistě nepřepíše, to, co se od alba popové zpěvačky očekává, splňuje do puntíku – baví v podstatě od začátku až do konce.

Shakira – Shakira
Vydavatelství: Sony Music
Celkový čas: 41:40
Seznam skladeb: Dare (La La La), Can’t Remember to Forget You (feat. Rihanna), Empire, You Don’t Care About Me, Cut Me Deep (feat. Magic!), Spotlight, Broken Record, Medicine (feat. Blake Shelton), 23, The One Thing, Nunca Me Acuerdo de Olvidarte, Loca Por Ti

Témata: