Skvělou Ellie Goulding porazil špatný zvuk

Hana-Slivova

Jste-li Lana Del Rey, je na vašem vystoupení zajímavé především to, jak budete vypadat a jestli způsobíte nějaký skandál. Jste-li Ellie Goulding, je důležité, aby publikum dobře slyšelo váš zastřený hlas. Škoda, že tohle se při zpěvaččině premiéře v Praze nepovedlo.

Hrála na svatbě Williama a Kate. Chodila se Skrillexem. Od kritiků dostala Brit Awards. Blonďatá zpěvačka a skladatelka Ellie Goulding je se svými dvěma alby Lights – 2010 a Halcyon – 2012 (recenze) etablovanou tváří britské scény, v českém éteru si ale její zastřený hlas a elektropopové skladby našly místo teprve nedávno.

Vyjádření pořádající Fource Entertainment ze dne 23. 4. 2013

Technická konfigurace nazvučení klubu SaSaZu byla zcela identická jako pro koncert Paula Van Dyka, který proběhl těsně před Ellie Goulding. Na jeho koncertě ani u předskokana Ellie žádný problém se zvukem nebyl. Celá kapela veškeré plány odsouhlasila a byla o nich informována tak, jak je zvykem. Aparatura byla dostačující jak kapacitně, tak výkonnostně. Ellie již zvučil její vlastní zvukař a dle našeho zvukaře ji měl zesílenou na maximum. Nešlo tedy o problém prostoru ani aparatury, dokonce ani zvukaře. Ellie Goulding byla zřejmě unavenější a celá produkce tudíž musela být ztišena, aby ji bylo vůbec slyšet.

Fakt, že fanoušci vykoupili lístky na koncert v pražském klubu SaSaZu několik týdnů před termínem, byl proto trochu překvapivý. Stejně jako to, že službu v podniku vypověděl zvuk; nad hrazením, kde postávali fanoušci, kteří se nedostali na plochu, Ellie zkrátka nebyla vůbec slyšet.

Poslechněte si Ellie Goulding v YouRadiu

Jako kdyby jí někdo nasadili na hlavu pytel. Už tóny úvodních hitů Halcyon a Figure 8 se ztrácely ve zvukovém valu zpěvaččiny kapely. A jestli bylo něčemu rozumět zřetelně, pak to byly bicí, na něž se zpěvačka chvílemi doprovázela.

Jako zvukové zjevení tak zafungovala akustická pasáž. Guns & Horses Ellie odzpívala jen se svou akustickou kytarou a prostorem se tak konečně nesl hlavně její zastřený hlas, který zpěvačka dokáže přirozeně ohnout do neuvěřitelných poloh. Slušně se vyvedla i klidná coverze Eltona Johna Your Song, již, stejně jako řadu dalších skladeb, s Ellie odzpíval celý klub.

Jenomže pak se zase rozhrála kapela a i z hitovek typu Under the Sheets a Anything Could Happen byl slyšet hlavně zpěvaččin synťáček. A přídavek, aktuální klipovka s Calvinem Harrisem I Need Your Love? Ten se do koridoru vedle hlavní plochy skoro ani nedonesl. Paradoxně to tak byli spíš zpívající fanoušci, jejichž hlas v jednotlivých písničkách vynikl.

Je to velká škoda, protože Ellie se snažila; nechichotala se sice jako pár dní před ní Lana Del Rey ani nevystavovala na odiv svoje vysportované tělo, ale s publikem komunikovala, mávala těm, kteří mávali na ni, a trochu unaveně dávala najevo, že ji plný dům těší. Trpělivě střídala nejrůznější polohy, křehkou akustickou, klasickou elektropopovou i oblíbenou taneční, snažila se dát večeru rytmus. Jenomže k čemu takové úsilí, když si zvuk žije vlastním životem?

Ellie Goulding
Support:
Matthew Koma
Praha, SaSaZu, 21. dubna 2013

Témata:,