Slovenská reprezentantka v Eurovizi Kristina možná zpívá plagiát

Redakce

Originalitu písničky Horehronie (

). "Tato skladba není plagiát a my si to obhájíme," prohlásil textař Kamil Peteraj. "Tošeho Proeskiho jsem v podstatě neznal, nevěděl jsem, že existuje písnička Oj, devojče," uvedl auto hudbyMartin Kavulič. Písničku prý složil za jeden večer, když dostal Peterajův text. Fakt, že v hitu o části Slovenska znějí exotické motivy, odůvodnil tak, že předtím spolupracoval na orientálně-popovém albu zpěváka arabského původu Loba.

Je to podobné. Není!
Podobnost refrénů písní týdeníku potvrdila odbornice Yvetta Kajanová, docentka z Katedry hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě (UK). Tým mladé zpěvačky si ale také objednal několik posudků, jeden z nich například u studenta katedry hudební vědy Oskara Lehotského. "Tyto písně jsou si z hlediska melodiky podobné přibližně ze tří až čtyř procent a rytmická podobnost je téměř nulová," uvedl Lehotský. Dirigent Rudolf Geri zase prohlásil, že skladby jsou psané v odlišných tóninách. "Jediná souvislost mezi těmito dvěma skladbami je to, že je to hudba," dodal.

I přesto by ale mohl Kristinin tým čelit žalobě. "Plagiát nemusí být otrockou kopií. Může jít i o několik not, které jsou ukradené," řekl ČTK muzikolog Norbert Adamov, který učí právo duševního vlastnictví na Právnické fakultě UK. Podle něho je podstatné, nakolik je možné "zcizený" motiv rozpoznat.
Kristina s písničkou Horehronie, která je nyní na Slovensku nejhhranější, ve slovenském kolo Eurosongu vyhrála jen těsně. Získala totiž stejný počet bodů jako její náhradnice Mista a pomohla jí větší přízeň diváků. (sli)