Trošku umělá, trošku opravdová Alexandra „X Factor“ Burke

Jana-Moravcova

Ačkoliv se Britka Alexandra Burke „zrodila“ jako vítězka páté série populární talentové soutěže, dokázala svůj faktor X velmi dobře prodat. Za debutové album Overcome se rozhodně nemusí stydět – a těch pár syntetických momentů jí nejspíš s klidem odpustíme.

Vítězka pátého britského X Factoru Alexandra Burke zazářila už před rokem na Brit Awards, když si připsala nominaci na singl roku za předělávku populárního hitu Hallelujah od Leonarda Cohena. Cédéčka s touhle skladbou v jejím podání se prodalo přes milion kusů.
Burke ale nakonec cenu za singl roku nepřevzala ani loni, ani letos; v nominacích pro rok 2010 totiž pro změnu neuspěl pilotní singl Bad Boys z debutové desky. Nic to ale nezměnilo na skutečnosti, že její debut Overcome se spíše povedl.

Poslechněte si Bad Boys

http://www.youtube.com/watch?v=EDKg6YKubcc

Skvělý hlas, dobré duety
Britská R´n´B-popová hvězdička Burke se na albu nepodílela autorsky, což ale není na škodu. Měla alespoň více prostoru soustředit se na svou nejsilnější zbraň – hlas, což se jí povedlo skvěle.
Velmi dobře dopadly i duety, třeba Good Night Good Morning, v níž zpívá se zpěvákem

. Singlu se sice dařilo v hitparádách, ovšem pro běžné poslouchání se moc nehodí, umělé zvuky z něj doslova příšt. Šup s ním na všechny vesnické diskotéky, stejně jako s nejnovějším singlem Broken Heels.

Alexandra Burke - OvercomeAlexandra nicméně hlasové velmi dobře zvládá i balady. Silnou dvojku The Silent a Overcome (

.
Tady ale chvála Alexandry Burke nekončí; doma je i v jiných polohách, dokáže třeba navodit sympatickou atmosféru Vánoc ve skvělé Bury Me (6 Feets Under), teatrální sound plný života má zase paradoxně skladba s názvem You Broke My Heart.

Alexandra Burke nic neuspěchala a své „vítězné“ album si vypilovala tak, jak chtěla. Fakt, že deska nevyšla ihned, přinesl jedno obrovské plus: Čas na sešikování týmu výtečných skladatelů a producentů, kteří vytvořili kompaktní kolekci písniček. Drží je pohromadě nejen žánr, ale hlavně propracovaný a stabilní hlasový projev, kterým Alexandra připomíná třeba

) neměli dost, určitě vám udělá radost bonus…

Alexandra Burke – Overcome
Vydavatelství:
Sony Music
Celkový čas: 44:12
Seznam skladeb: Bad Boys, Good Night Good Morning, The Silence, All Night Long, Bury Me (6 Feet Under), Broken Heels, Dumb
, Overcome, Gotta Go You Broke My Heart, Nothing But the Girl, They Don’t Know, Hallelujah

Témata:,