Straka v hrsti od Pražského výběru vyjde znovu na konci března

Redakce

Legendární album skupiny Pražský výběr Straka v hrsti, od jehož natočení letos uplynulo 30 let, vyjde na konci března v podobě remasterované jubilejní edice. Původní vinylová nahrávka vyšla v roce 1988, deska však byla nahrána už v roce 1982. Mezi lety 1983 a 1986 ale měla kapela zákaz vystupování.

Skupina nazvaná podle značky levného vína rozšířeného v 80. letech natočila album v sestavě Michal Pavlíček (kytara, zpěv), Michael Kocáb (zpěv, klávesy), Jiří Hrubeš (bicí) a Vilém Čok (baskytara, zpěv). Populární texty písní Hrabě X, Pražákům je hej, Můj koníček či Zubatá ho z větší části opatřil František Ringo Čech.
"Je to jedna z nejlepších věcí, na kterých jsem se kdy podílel. Cením si toho stejně jako svých desek s Jiřím Schelingerem. Myslím, že ta nahrávka tehdy byla školou pro všechny mladé rockery," řekl Čech.

Na albu se také objevila skladba S.O.S. s textem "jó, prachy, prachy, ty nečekají, jen po nich sáhneš a už tě mají" reagující na odchod tehdejšího baskytaristy Pražského výběru Ondřeje Soukupa do doprovodného orchestru Karla Gotta.
    
V roce 1982 natočil režisér Juraj Herz ve spolupráci s Pražským výběrem film Straka v hrsti, který okamžitě skončil v trezoru. "Po tomhle filmu si nás začali fízlové všímat naplno. V komparzu se objevili lidi, kteří podepsali Chartu 77, a StB začala ten film mapovat. Kdo se na něm podílel a o co tu vlastně jde," vzpomíná Michal Pavlíček.
    
Po roce 1989 vystupoval Pražský výběr sporadicky, kapela více koncertovala až po roce 2000. Kvůli neshodám mezi Kocábem a Pavlíčkem se Pražský výběr v roce 2006 rozpadl a Kocáb založil novou skupinu Pražský výběr II. Podle zákulisních informací by se však měl původní Pražský výběr obnovit. (sli)