Sziget 2014: Cee Lo Green má v hudbě guláš, Klaxons hrají podle pravidel

ondrejbambas

Oproti předešlému dni se festivalové ulice vyprázdnily a koncerty Cee Lo Greena nebo Manic Street Preachers tak na Szigetu rozhodně neměly nejvyšší účast. Ovšem při koncertech pozdních headlinerů Korn a Klaxons už prostor k pohybu opět chyběl. Jak zahráli interpreti, kteří zanedlouho dorazí do České republiky?

Českou republiku čekají dvě premiérová vystoupení: Silný sympaťák Cee Lo Green je hlavním tahákem letošního Hip Hop Kempu a raveaři Klaxons zahrají v listopadu v Lucerna Music Baru. Už u nás se už sice představili, v klubovém prostředí to bude premiéra. Na maďarském Szigetu měla obě dvě vystoupení své kvality, ale pouze druzí jmenovaní dali publiku to, co očekávalo.

Report: Blink-182 na Szigetu 2014
Report: Lily Allen na Szigetu 2014

Předevčírem se kapela Blink-182 s publikem rozloučila nápisem FUCK, ve čtvrtek si stejným slovíčkem děkovala s fanoušky Lily Allen a Cee Lo Green, který se proslavil v projektu Gnarls Barkley s hitem Crazy,  na kolegyni navázal; svým největším sólovým kouskem Fuck You roztancoval prostor před hlavním pódiem. To se mu ostatně dařilo během celé  show, jen to jaksi bylo přeplácané. A hlavně – kdo čekal v jeho podání soul, R´n´B nebo pop, musel být zklamaný. Víc než cokoliv jiného tož Green nabídl rock. Ačkoliv dal okoštovat i z éry zmíněných Gnarls Barkley, výrazně více prostoru dostaly coververze. Fanoušci si tak mohli zazpívat songy jako We Are Family, Don’t Cha, dokonce i Smells Like Teen Spirit zaznělo, a Cee Lo potvrdil své bravurní pěvecké možnosti, ovšem rockové aranže písním nepřidaly a v elektrických kytarách se utopila i Crazy, skladba s krásnou basovou linkou. Cee Lo je, stejně jako jeho doprovodné tanečnice, velice zajímavá osoba, jejíž charisma i úsměv září do všech stran, ovšem hudební exkurz, který předvedl, působil hodně nekonzistentně. Na rozehřátí při brzkém odpoledni to není špatné, jako hlavní hvězda večera by si ale měl víc rozmyslet, jestli chce publiku nabídnout spíš televarieté, rockový koncert anebo lekci zpěvu.

Poslechněte si Cee Lo Greena v Youradiu
Poslechněte si Klaxons v Youradiu

Klaxons naopak předvedli přesně to, co se od téhle britské kapely čekalo. Už loni na Rock For People dokázali, že je třeba s nimi pořád počítat, a teď, když mají konečně venku nové album Love Frequency (recenze) a fanoušci naposlouchali víc než singly, mohou zahrát plnohodnotný set delší než 70 minut.

Největší devízou pražského koncertu bude jistě semknutost, které dodá atmosféru i hromadné skákání na hitovky typu Golden Skanks nebo It’s Not Over Yet. Na nu-rave vlně ale stejně tak dokáže jet přes deset tisíc lidí v obřím stanu. Díky slušnému ozvučení vynikly na Szigetu jak nástroje, tak zdvojené vokály (dvojí zaváhání během souhry berme jako úsměvnou záležitost, i když nový repertoár už by měli mít nacvičený). Přestože se třetí album neřadí mezi nejvzácnější klenoty, tvorbu Angličanů příjemně doplňuje a do diskografie zapadá. Tak snad si to na podzim s těmi nástroji z 3D tiskárny nepokazí.

 

Festival Sziget, Maďarsko
Den 5, 15. srpna 2014
Hlavní hvězdy: CeeLo Green, Klaxons (obě kapely vystoupí letos v ČR)

Témata:,