Tata Bojs dojemně oslavili pětadvacítku, Pete Doherty odehrál klidný koncert

Redakce

Skupina Tata bojs s Hanspaulky, tedy hlavně její ústřední dvojice Milan CaisMardoša, oslavila na velkém koncertě ve Žlutých lázních své pětadvacáté narozeniny. Ačkoliv se do posledního momentu nevědělo, zda akce kvůli povodním proběhne a bubeník Cais si navíc den před koncertem zlomil prst na ruce, kapela zvládla odehrát svůj set, složený z hitů i citů (více o výběrové desce zde), na výbornou. Zhruba tisícovce fanoušků naservírovala v chladný středeční večer jak ochutnávku z prastarých kousků typu Karel, Pepík, Eman a Josef nebo Jaro, tak taneční pecky typu Růžová armáda, Skovky nebo Attention aux hommes!

Celý koncert běžel jako na drátkách, včetně sympatických hostovaček; s Klárou Nemravovou Tata Bojs zavzpomínali na časy Štastnější (věnováno Filipu Topolovi) nebo Duševní, v níž se zvonivý soprán Kláry Nemravové obzvlášť vyjímal. Na pódiu se objevil i Vladimir 518, který si suverénně zarapoval Světovou z poslední desky Ležatá osmička (recenze). Se sborem Doubravánek, oblečeným do laboratorních kostýmů, si pak Tata Bojs zazpívali C.V.A.N a recyklované Pěšáky. Jako překvapení pak muzikanti dostali z rukou citovaného Michala Máky ze Supraphonu zlatou desku.

Z kapely oblečené do šedého "stejnokroje" se svítícími "narozeninovými daty" téměř hmatatelně vyzařovala radost, kterou zvědavě obhlíželi i cestující na výletních parnících; jako kdyby se nad Žluté lázně stáhly mraky plné pozitivní energie. Dojatí Tata bojs se pak s nadšeným publikem těsně před desátou rozloučili indiánským a v kapele dávno zdomácnělým pozdravem ála Vinnetou.

Zatímco u Vltavy poskakoval bubeník Milan Cais po své sedačce, u kus dál na kopci v žižkovském klubu Akropolis odehrál svůj první český koncert odehrál Pete Doherty. Muž, který se celý život potýká se závislostmi, kvůli nimž musel zrušit i loňské vystupení na Rock for People, představil svou klidnou tvář.

Koncert zahájil starší skladbou Music When the Lights Go Out od své bývalé skupiny The Libertines. Před zaplněnou Akropolí pokračoval písněmi Can’t Stand Me Now, Last of the English Roses nebo For Lovers. Během koncertu se s jedním z fanoušků na chvíli podělil o svoji kytaru, jiná fanynka ho zase obdarovala kalhotkami s britskou vlajkou. Pověst "neřízené střely" ovšem potvrdil Doherty v závěru vystoupení, kdy po skladbě Albion odhodil do publika nejprve kytaru, pak mikrofon a vzápětí se mezi bavící se diváky vrhl sám a řádně je

Podruhé letos uvidíme Dohertyho v prosinci v Lucerna Music Baru (zpráva) na koncertě s kapelou Babyshambles. (sli)