Taylor Swift láká lidi do politiky

ČTK, mim

Americká popová hvězda Taylor Swift se o víkendu poprvé hlasitěji vyjádřila k dění na domácí politické scéně a její vzkaz zdá se zvýšil zejména u mladých lidí zájem o nadcházející volby do Kongresu. Zpěvačka na Instagramu podpořila demokratické kandidáty ve státě Tennessee, ačkoli se dosud "zdráhala veřejně dávat najevo své politické názory". Následoval prudký nárůst počtu registrací přes portál, na který 28letá písničkářka ve svém příspěvku odkazovala.

„Tolik inteligentních, rozumných, vyrovnaných lidí za poslední dva roky oslavilo 18. narozeniny a nyní mají tu čest a právo, že se jejich hlas bude počítat. Nejdříve se ale musíte zaregistrovat… Jděte na Vote.org a najdete všechny informace,“ napsala Swift na Instagram v neděli večer amerického času.

Během následujících 24 hodin se přes zmíněnou neziskovou stránku zaregistrovalo 65 000 voličů, napsal web BuzzFeed News. Podle agentury Reuters dosáhl do dnešního večera počet nových registrací 240 000. Za celý minulý měsíc se přitom přes Vote.org zaregistrovalo jen 190 000 voličů.

64 000

Taylor má na Instagramu přes 112 milionů sledujících a její příspěvek o nadcházejících volbách už má téměř dva miliony „lajků“, zároveň však nelze přesně určit, zda nárůst počtu registrací zapříčinil pouze její apel. „Jedna věc je ale jistá, zaznamenáváme masivní nárůst u voličů ve věkových kategoriích 18 až 24 let a 25 až 29 let,“ uvedlo se na webu Vote.org.

Podle webu Quartz ze 105 000 osob, které se zaregistrovaly do 36 hodin od zveřejnění vzkazu Swift, spadá do uvedených skupin asi 64 000. „Vidíme to obzvláště rádi, protože víme, že účast ve volbách vytváří návyk. Když bude mladý člověk volit v roce 2018, je o 55 procent vyšší šance, že v roce 2020 bude volit zase,“ pokračovalo prohlášení.

Zpěvačka napsala, že k politice se v minulosti nechtěla vyjadřovat, avšak názor změnila po „několika událostech v životě a ve světě“ z posledních dvou let. Musela prý vystoupit proti republikánské kandidátce Marshi Blackburn, protože přehled jejích rozhodnutí v Kongresu ji „šokuje a děsí“. Zmínila například odpor ke sňatkům osob stejného pohlaví nebo hlasování proti zákonu, který měl zlepšit ochranu žen před domácím násilím, stalkingem a sexuálním násilím.