Těchto 8 věcí vaší kočce NIKDY nedělejte!

Pavla Gabrhelíková

Kočky jsou zdánlivě splachovací a nezávislé. Je však pár věcí, kterými se jim postaráte o doživotní trauma nebo je dokonce zabijete, i přestože to myslíte dobře. O tom, že kočky nemáte leptat kyselinou nebo je věšet za krk na strom, sem snad psát nemusíme…

  1. Očkování a odčervení. Vaše kočka je jenom vevnitř a nepřijde do styku s jinými zvířaty. Tak proč to řešit? Jenomže červíci i další paraziti čas od času proniknout i do toho nejčistějšího domova. A to mnoha způsoby. Proto očkujte a odčervujte pravidelně!
  2. Nepouštějte kočky ven bez dozoru. Myslíme samozřejmě v případě, že jdou ven poprvé. Mohou se něčeho leknout nebo dostat strach a budou chtít zpátky. Jenže když budete v práci a nepustíte je domů, seberete jim bezpečné útočiště.
  3. Vyhazování kočky do vzduchu. Fyzicky ji tím pravděpodobně nezraníte, nicméně psychické jizvy to zanechat může.
  4. Otevřená okna. Především zrádné ventilačky se staly mnoha kočkám osudné. Buď jimi vypadnou, ale ne na všechny čtyři (z osmého patra se padá na všechny tlapky těžko) nebo se zaseknou a pomalu zemřou.
  5. Vynechávání návštěv veterináře. Vaše kočka žere, má tvrdé bobky a chodí čůrat na písek. Takže je všechno ok. Nenechte se zmást! Kočičí AIDS nebo selhání ledvin nejsou na první pohled patrné nemoci. Proto nepodceňujte pravidelné kontroly.
  6. Nenechávejte kočku puštěnou v autě. Třeba na klíně za jízdy. Divili byste se, kolik lidí má tento “skvělý” nápad. Něčeho se lekne, skočí vám do řízení a máte po legraci.
  7. Čištění zubů. Nejenom, že vám to nebude chtít dovolit, ale navíc se jí postaráte o zvýšenou tvorbu zubního plaku. To vede k usazování zubního kamene a následné ztrátě zubů. A že jste to mysleli dobře, vám nebude nic platné. Pokud má problémy se zuby nebo zápachem z úst, poraďte se s odborníkem.
  8. Chuchvalce chlupů. To se obyčejným evropským kočkám nestává často, ale těm šlechtěným a dlouhosrstým ano. Chuchvalce chlupů kočce vystříhávejte, jinak si je vytrhají. Pokud to nezvládnou, rozhodně jim nebude příjemné na sobě nosit zacuchané chlupy.