Tereza Černochová vydává Škrábnutí. Trpělivě hledám svůj styl, říká

Redakce

Po sedmi letech od vydání debutového alba Small Monstrosities přichází Tereza Černochová s novinkou Škrábnutí. Deska vznikla v produkci Romana Holého a vychází 13. března 2015. Zpěvačka ho pokřtí v rámci koncertů v brněnském Metro music baru a v pražské La Fabrice.

Termíny koncertů:
31. 3. Brno, Metro music bar, křest CD/ host Lenka Dusilová, 2. 4. Ostrava, klub Hudební bazar, 3. 4. Krnov, Kofola, 4. 4. Třebíč, klub Béčko, 7. 4. Praha, La Fabrika, křest CD/ host Lenka Dusilová

Škrábnutí je odkazem na píseň Škrábnutí, o kterém svět neví, kterou s textem Zdeňka Borovce před lety nazpíval Karel Černoch. Jeho dcera stejný text, předělaný pro ženu, zpívá ve skladbě Romana Holého. Ten je jako autor či spoluautor hudby podepsaný pod většinou písní a je také hlavním doprovodným muzikantem: naprogramoval základy, nahrál je na syntezátory, kytaru i bezpražcovou basu. Bonusem je pak cover skladby Andělé osmdesátkové kapely Dr. Max.

„S Jiřím Hutárkem, kolegou z bývalé kapely, jsme vysedávali v jeho pokojíku na brněnském sídlišti a on mi pouštěl svoji muziku. Pak mi dal mikrofon, ať zpívám,“ vzpomíná Tereza Černochová. „Se skepsí jsem to pouštěla Romanovi Holému a on řekl, že je to super, ať seženu texty. Já chtěla, aby byly v češtině. Seděla jsem mnoho hodin s textaři, vykládala jim svoje osobní peripetie, myšlenky a pocity. Jindy jsme jen seděli a mlčeli, koukali do papíru, okusovali tužku a já měla pocit, že to nikdy nedáme dohromady. Občas mě něco napadlo, všude jsem nosila papír a tužku a psala si poznámky, pak jim to dala přečíst a začalo to zapadat. Hodně mi to dalo. Potřebuji se víc rozvíjet, trpělivě hledám svůj styl jak v hudbě, tak v textu, zkrátka nikoho nenapodobuji a jsem přesvědčená, že album Škrábnutí mě posunuje,“ dodává.

Černochová se jako spoluautorka podepsala pod tři písně – Polibky snílkůMilanem Princem, Všeobjímák s Martinou Procházkovou a Vem si mě s Romanem Holým. Písničku Půl otextovala Lenka Dusilová se svým bratrem Markem. Až nastane září  napsala zpěvačce „na tělo“ Alena Rytířová, dcera textaře Zdeňka Rytíře. O další texty se postarali Dan Bárta s partnerkou Alžbětou Plívovou nebo Vratislav Šlapák. (red)