The Chemical Brothers dovezli na Open Air Festival světelné peklo

Redakce

Dvacet tisíc lidí v sobotu nad ránem sledovalo set britské taneční dvojice The Chemical Brothers na Open Air Festivalu v Panenském Týnci.
Nešlo ani tak o hudbu; rozjezd byl pomalý a ani samotné skladby (ať už z nové desky Further či hitovky typu Galvanize) nebyly – snad kvůli strojovému a bezkontaknímu odehrání – to, co davy fandů se svítícími meči a náramky nadchlo.
Hvězdou večera byly projekcce, světla a lasery. Takovou světelnou show tu neměli ani Muse před rokem na Rock for People; obrazce i konkrétní výjevy se na projekčním plátne měnily s neúnavnou pravidelností, během novinky Horse Power se tak po pódiu probíhali jacísi mechaničtí koně, aby je za chvíli vystřídali tygři, sloni nebo běžci. Fanoušci se jako jeden muž dostali do tempa zhruba po čtyřiceti minutách hodinu a půl dlouhého setu, kdy zazněla hitovky Hey Boy, Hey Girl. Pak už s dvojicí Tom Rowland a Ed Simons odtančili celý koncert.

Před chemickou dvojicí se na vedlejším pódiu představili britští Leftfield, kteří dorazili bez nemocného klávesáka Neila Barnese, ještě před nimi se ale na hlavní stagi představili hanspalští Tata Bojs.

Jejich energický a zábavný popově-elektronický koncert, poznamenaný jen místy nepříliš čistým zvukem, sledovalo snad přes deset tisíc lidí. Milanovi Caisovi a spol. velké pódium sluší, skvěle komunikují s publikem a do koncertního setu se nebáli nasadit i novinky z desky Ležatá osmička. Skvěle vyšla například Usínací, sigl Opakování doplnil zbrusu nový klip a ostatní písničky dostaly obrazový obleček díky vizuálnímu umělci VJ Cladovi. Sympatické gesto udělala kapela po koncertě, kdy se sešla s fanoušky u stánku s merchem.

Povedené sety daly také stálice Chinaski, které potvrzují, že tolika hitovkami se nemůže pyšnit pravděpodobně žádná česká kapela, a moravští Priessnitz. Frontman Jaromír Švejdík, za kterým se proháněly depresivně konkrétní jesenické projekce, zval přítomné na podzimní premiéru filmu Alois Nebel.

Rozsáhlý report o festivalu přineseme v neděli. (sli)

The Chemical Brothers na Open Air Festivalu