Tommy Ramone, původní bubeník The Ramones, zemřel ne rakovinu

Redakce

V New Yorku zemřel poslední člen původní sestavy slavné americké punkové kapely The Ramones, bubeník Tommy Ramone. Ve 65 letech prohrál boj s rakovinou. Tommy, který vedle hraní rovněž psal písně a věnoval se produkci, zemřel ve svém domě v  Queensu. V posledních letech vystupoval s dlouholetou partnerkou Claudii Tienanovou v rámci bluegrassového dua Uncle Monk.

Poslechněte si The Ramones v Youradiu

Tommy Ramone se narodil v Maďarsku jako Tamás Erdélyi. V roce 1957 emigroval s rodinou do Ameriky a vyrůstal v newyorské čtvrti Forest Hills. S hudbou začal už v dospívání, na střední škole byl kytaristou ve skupině Tangerine Puppets, ve které hrál i Johnny Ramone. The Ramones spoluzaložil; kromě Johnyho (John Wiliam Cummings) v kapele hráli zpěvák Joey Ramone (Jeffrey Ross Hyman) a baskytarista Dee Dee Ramone (Douglas Glenn Colvin).

Tommy Ramone se skupinou natočil tři první přelomová alba Ramones  (1976), Leave Home (1977) a Rocket to Russia (1977). V roce 1978 odešel, ale s kapelou dále spolupracoval jako producent. Za bicími ho nahradil Marc Bell (Marky Ramone).

Skupina od svého založení v roce 1974 do ukončení činnosti v roce 1996 odehrála 2263 koncertů, vydala 21 alb a ovlivnila kapely typu The Clash, Sex Pistols nebo Nirvana. (red)