Pohoda 2014, den 3: Kelis tančila jak o život, Goldfrapp líbala na dobrou noc

ondrejbambas

Závěrečný den festivali Bažant Pohoda nepřinesl výrazně velkého headlinera a také fanoušci spíš odpočívali různě po areálu a užívali si příjemného slunečného dne. To ale neznamená, že by se nic nedělo. Kelis i tUnE-yArDs svými koncerty příjemně překvapili, Mogwai zase udělali posluchačům díru do hlavy a Goldfrapp rozdávali pusy na dobrou noc.

Pohoda, den 1: Dvouhodinová lekce elektroniky podle Kraftwerk
Pohoda, den 2: Pořád dobří Travis s cukrovou vatou ve vousech

Při zacházejícím slunci končila své vystoupení americká zpěvačka Kelis (poslechněte si ji v Youradiu). V životě čtyřiatřicetileté ženy se toho odehrálo hodně a problémů (s dluhy na daních) se úplně nedokázala zbavit, během živých vystoupení ovšem už tak jako dřív nejsou tolik znát.  A kdyby Kelis dokázala rozdávat slovenskému publiku úsměvy nejen muzikou, byla by její rytmická hodinka perfektní.

 

Kuchařskou terapií se Kelis na letošní desce Food  (Kelis to v retro zástěře nečekaně sluší) vrací k ranější tvorbě, sází na funky a soulu a ubírá elektroniku. Stejně zaranžované má i koncertní písničky, hity Trick Me, Acapella nebo Millionaire bylo kolikrát těžké z prvních tónů rozpoznat. Ale všem to – i díky doprovodné kapele s výraznými žesti a klávesami – náramně slušelo. Až se člověk podiví, kolik povedených věcí to Kelis vyprodukovala, na druhou stranu je fér dodat, že šedesát minut jejím písničkám úplně stačí.

O hodinu později se areálem rozezvučely hlučné kytary skotské kapely Mogwai. Všechno odstartovalo zcela nevinně skladbou White Noise, kterou Mogwai začínali i vystoupení na Glastonbury nebo před dvěma lety na festivalu v Ostravě. Velké změny do setlistu post-rockoví matadoři zkrátka nezanesli, zato jejich zvukař odvedl brilantní práci. I díky němu měli fanoušci postaráno o intenzivní zážitek, nicnetušícím rodičům sledujícím koncert s dětmi zase mohlo poskočit srdce. Hlavně při Mogwai Fear Satan, při které dokázala skupina posluchače přivést k domnění, že je povšem, a nádledně poslat ručičkou decibelometru mimo škálu.

 

Druhá největší otevřená scéna patřila poslední  večer americkým tUnE-yArDs a britské electropopové formaci Goldfrapp. Prvně jmenovaní slaví úspěch s již třetí deskou Nikki Nack (máme ji v Youradiu) a na Slovensku ukončili aktuální turné, s jehož pokračováním se vrátí na podzim i do Prahy (zpráva). A čeští fanoušci se mají na co těšit. Duo doplněné o perkusionistku a doprovodnou vokalistku/tanečnici je stejně hravé jako na deskách, spletité zvuky ale neubírá a všechno předvádí i naživo. Když si zpěvačka Merrill Garbus nevystačí s vlastníma rukama a hlasem, jednoduše zvuk naloopuje a zvesela pokračuje ve hře na ukulele. Nejvíce je z hudby tUnE-yArDs slyšet etno a celá stylizace zavádí šamanstvím, originální projev ale strhne i ty, kteří worldmusic nemusí. Snad se podobná energie podaří dostat i do pražského MeetFactory, kde zřejmě zbyde nejtěžší úkol na zvukaři.  

Goldfrapp (v Youradiu) patřili k jednomu z nejočekávanějších jmen telošního ročníku. Předat živě elektronickou muziku, která víc svádí k spánku než tanci, ovšem není snadné, ani když  v čele stojí tak výrazná zpěvačka jako Alison Goldgrapp. Kapela do svého výkonu dávala od začátku všechno, ovšem i přes procítěný výkon klávesačky s bubeníkem se z počátku zdálo, jako kdyby energie procházela naprázdno; po více než padesátihodinové párty se ostatně taky nic moc jiného nedalo čekat. Už s písníčkou Alvar se ale ukázalo, že všechny emoce se ven teprve derou. Kromě nástrojů se probouzela i světla a diváci reagovali stále hlasitěji. Jak po nebi putoval měsíc v úplňku, bylo stále víc jasné, že lepšího popřání dobré noci se fanouškům dostat nemohlo.Tečka sobotní, pohodové noci. Zase za rok!

 

Bažant Pohoda
Kelis, Mogwai, Goldfrapp, tUnE-yArDs
Trenčín, letiště, 12. 7. 2014

Témata:, , ,