Tori Amos, nejlepší zrzka za klavírem, slaví padesátku

Redakce

Zpěvačka, klavíristka, zajímavá textařka a skladatelka Tori Amos, jedna z nejvýraznějších písničkářek dneška, slaví 50. narozeniny.

Rodačka z Newtonu v Severní Karolíně začala hrát na piano ve třech letech, ve čtyřech začala skládat vlastní hudbu a v šesti byla jako nejmladší studentka přijata na prestižní konzervatoř v Baltimoru. Ze studií ji však údajně kvůli jejímu nadšení pro rockovou hudbu a neochotu učit se noty vyloučili.

Poslechněte si Tori Amos v Youradiu

Hudební kariéru zahájila Tori v roce 1985 v Los Angeles jako zpěvačka hard rockové kapely Y Kant Tori Read, jejíž debutové album propadlo. První sólovou desku Little Earthquakes vydala v roce 1992. Od té doby připravila třináct řadových alb, to poslední, Gold Dust, vyšlo loni. Koncerty Tori Amos jsou typické jejím nasazením a také experimenty s nástroji, často hrává každou rukou na jeden typ klávesových nástrojů.

Tori Amis, vlastním jménem Myra Ellen Amos, je vdaná za britského zvukaře Marka Hawleye, se kterým má dceru. České publikum ji mohlo vidět dvakrát, poprvé v roce 2007. (sli)

http://www.youtube.com/watch?v=cB4pCkHYig4