Trocha Beyoncé, experimentu a soulu, hodně klavíru. To je staronová Alicia Keys


Alicia Keys zní na nové desce The Element of Freedom mnohem „komerčněji“ než dřív. Mnozí fanoušci i kritici zpěvačku a klavíristku v jedné osobě podezírají, že v době všudypřítomného mixu popu s R´n´B je to jen další dobrý marketingový tah. Jistě, nejde si nevšimnout, že Keys zpívá i vypadá jako současné R‘n‘B hvězdy, tlak producentů v tom  ale prý žádnou roli nehraje. Alicia tvrdí, že na desce slyšíme její pravé já. Pravdou ale je, že talent a autenticitu na desce prostě nepřeslechnete.

Nedostižná klavíristka a skladatelka, která si dokázala podmanit miliony fanoušků (a prodat desítky milionů alb). Ikona soulu se spoustou hudebních ocenění. To všechno je

).

Bez klavíru ani ránu
Alici se podle svých slov snažila na novince najít své opravdové já, vyjádřit ho hudbou a nakonec ho předložit posluchačům. Ti tak ve výsledku slyší, že Aliciu Keys začalo bavit zkoušet nové přístupy.  
Na cédéčku si zpěvačka hraje i s elektronickými efekty hlasu, nejvíce je to patrné v písni Like The Sea.  Ani pod tlakem současných hudebních trendů ale Alicia neopouští svůj milovaný hudební nástroj a drží se klavíru jako klíště. Piáno ji ostatně provádí celým hudebním životem, nevzdává se ho ani při hostování na The Element of Freedomjiných deskách: klavírní melodie ve vysokých tónech provází nový singl rappera

). Její soulovější verze se objevila i na The Element of Freedom. Hlas a melodie zůstaly, chybí naopak rapové sloky a písnička je v porovnání se slavným opusem celkově více snová.

S tím souvisí i fakt, že na novince se kromě experimentů objevuje i něžná Alicina tvář. Klavírní balada That‘s How Strong My Love Is se smyčci dává vzpomenou na starou Aliciu Keys, která stejně jako klavír neopouští ani přímočaré soulové balady. Mnohým z nich sice šije populárnější kabát a zdobí je beaty, nové aranže ale na škodu rozhodně nejsou. V případě singlu Doesn‘t Mean Anything (

) to platí dvojnásob: procítěná pomalá písnička dostala s beaty navrch sympatické tempo a naléhavější charakter, stejně je tomu i u How It Feels To Try.
Druhý singl Try Sleeping With a Broken Heart oproti tomu zní jako diskotékový hit z osmdesátek, který ale DJ zpomalil a zkrotil přesně pro potřeby soulové Alicie Keys. Zvláštní atmosféru mu dodává i hlas zpěvačky, chvílemi je silný, jindy zase slabý a procítěný.

Ať se vrhne téměř na cokoliv, je značka Alicia Keys zárukou prvotřídní kvality. Chcete-li dobře uchopený  pop, soul či R´n´B, pusťte si The Element of Freedom. Dávka chytlavých popěvků zaručena, ostatně zřejmě stejně jako další gramofonek do Grammy sbírky.

Alicia Keys – The Element of Freedom
Vydavatelství:
Sony Music
Skladby: Element of Freedom (Intro), Love Is Blind, Doesn´t Mean Anything, Try Sleeping With a Broken Heart, Wait Til You See My Smile, That´s How Strong My Love Is, Un-thinkable (I´m Ready), Love Is My Disease, Like the Sea, Put It in a Love Song (feat. Beyoncé), This Bed, Distance and Time, How It Feels to Fly, Empire State of Mind (Part II) Broken Down

Témata:, ,