Tron: Legacy 3D – Disneyovka pro geeky

Stefan-Titka

Pokud se hlásíte ke společenství geeků, ale ještě jste nezaslechli magické slovíčko Tron, vážně byste měli zvážit vrácení členské průkazky. Tron, ten původní z roku 1982 s mladým Jeffem Bridgesem, je tak trochu upozaděný snímek, který ale předběhl dobu a předpověděl počítačovou revoluci a éru internetu. Téměř po třiceti letech se studio Walta Disneyho rozhodlo Trona rebootovat do hávu odpovídajícímu dnešnímu divákovi a představuje snímek Tron: Legacy 3D.

Příběh Tronu se zas tak nezměnil. Jen v centru dění je tentokrát mladý rebel Sam Flynn (Garrett Hedlund), syn Kevina Flynna z minulého dílu, přičemž roli si tu znovu zopakoval Jeff Bridges.
Tron: Legacy 3DSam se na začátku filmu přenese do digitálního světa uvnitř počítače, kde se snaží najít svého ztraceného otce. Než se ale vzpamatuje z prvotního šoku, je uvržen do kolotoče arénových her s létajícími disky a rychlostních závodů na světelných motorkách. Místo otce ale nachází jeho klon, zlý program Clu, který se snaží „otcovu myšlenku“ po dokonalém světě naplnit jinak – rozšířením digitálního světa do toho našeho.
Cynik může rovnou namítnout, že digitální svět už nás dávno opanoval a většina z nás už si život bez mobilního telefonu nebo notebooku ani nedokáže představit. A co teprve bez internetu! Takže…o co se tady vlastně hraje?

Napětí chybí, zato 3D nikoliv
Tron: Legacy nemá takový společenský osten, jaký měl původní snímek z 80. let. To, co tehdy lidé prožívali při pomyšlení na technický pokrok v oblasti počítačů, se se současným pohledem na věc vůbec nedá srovnat. Pokračování kultovní klasiky je tedy v jistém ohledu spíše jen remake. Problém je, že to, co dráždilo tehdejší diváky, v aktuálním Tronu chybí. A když tvůrci nedokázali zařídit napětí, vynahrazují to alespoň efektním 3D obalem.

Podívejte se na ukázky z filmu

Digitální svět je tu trikově vypulírovaný. Zvláštně sterilní nádech dokonalosti, plný neonových zářivek a erotického latexu, vtáhne rychle. Zápasy s diskem v aréně nebo zmiňované závody na světelných motorkách jsou cool tím správným způsobem.

Problém je, že ne všechny triky příjemně vzrušují. Jesti se něco nepovedlo, pak je to digitální facelifting jednašedesátiletého Jeffa Bridgese, ztvárňujícího zlého Clou. Celou Tron: Legacy 3Ddobu máte pocit, že se díváte na počítačovou postavu, ale víte, že tohle záměr nebyl. Omlazený Bridges se totiž se stejně podivnou tváří objevuje ještě na začátku filmu v reálném světě. Trikoví specialisté tentokrát zkrátka jeli asi jen na půl plynu a na mimická gesta tak můžete rovnou zapomenout – ztratila se pod nánosem digitálních úprav.

Skvělí Daft Punk fungují sami o sobě
Tron: Legacy je v neposlední řadě tím druhem filmu, u něhož nesmíme zapomenout zmínit hudební složku. Postaralo se o ni elektronické duo Daft Punk a jeho řízný elektrozvuk je minimálně polovinou úspěchu všech akčních sekvencí. V dunivých pasážích sice slyšíte všechno od Inception až po Temného rytíře, dobrá zpráva pro posluchače Daft Punk ale je, že soundtrack funguje i sám o sobě.

Tron: Legacy bude mít dobrý vliv minimálně na osvětu původního filmu. Fandové originálu by se v moderním zpracování mohli najít, ale jestli má snímek co nabídnout i zbytku, je otázka. Pro děti je to příběh složitý a nepřehledný, ostatně i dospělý má místy co dělat, aby se v něm vyznal. Na druhou stranu tam všechno tak hezky bliká a sviští… Tak kdo by ještě potřeboval příběh?

Tron: Legacy 3D
Režie:
Joseph Kosinski
Scénář: Edward Kitsis, Adam Horowitz
Hudba: Daft Punk
Kamera: Claudio Miranda
Hrají: Jeff Bridges, Garrett Hedlund, Olivia Wilde, James Frain, Michael Sheen.
Premiéra v ČR: 16. prosince 2010