Umělci, kteří byli doceněni až po smrti

David Šohaj

Dnes žijeme ve světě plném extrémně slavných osobností, kterým jejich umění a práce přinesly blahobyt a zdánlivě nevyčerpatelné možnosti. Svět je ale zároveň i místem paradoxů a v novodobé historii najdeme hned několik příkladů fenomenálních umělců, které dnes sice už všichni důvěrně známe, za jejich života se ale často protloukali bídou a nepochopením. Kteří to byli?

Franz Kafka

Mezi nejzářnější příklady tohoto druhu umělců bezesporu patří dnes už legendární spisovatel Franz Kafka. Autor povídek a knih, jako jsou Proměna, Proces nebo Zámek se narodil roku 1883 v Praze do židovské rodiny střední třídy a po studiích práva se dal na kariéru v pojišťovnictví. Během celého svého života vlastně psal jen po večerech a celkem mu vyšlo jen několik povídek a příspěvků, které si nezískaly valnou pozornost. V roce 1923 se potom konečně přestěhoval do Berlína, aby se mohl na psaní více soustředit. Bohužel ale už o rok později umírá na nákazu tuberkulózou. Ještě před smrtí pověří svého blízkého přítele Maxe Broda, aby všechny nezveřejněné a nedokončené rukopisy spálil. Ten ale spisovatelovo přání nevyslyší. V roce 1925 vychází román Proces a Kafka se stává jedním z nejznámějších autorů raného dvacátého století. Jeho jméno se stává pojmem pro nelogické a bezútěšné vláčení člověka osudem.

Vincent van Gogh

Fenomenální malíř byl sice už za svého života (1853-1890) členem umělecké komunity, ale jeho cesta za slávou byla opravdu velmi trnitá. Celý život bojoval s duševní nemocí a dlouhou dobu strávil po nejrůznějších ústavech. I když byl na umělecké scéně známý, celý život byl vlastně na hranici chudoby a veřejnosti neznámý. Ve 37 letech spáchal sebevraždu. Během svého života se mu podařilo prodat jediný obraz – Portrét doktora Gacheta. V roce 1990 bylo toto dílo prodáno za 82,5 milionu amerických dolarů. To by při započtení inflace dnes odpovídalo asi 3,5 miliardě korun českých.

Oscar Wilde

Věděli jste, že tento dnes už ikonický autor byl v době, kdy zemřel, naprosto bez finančních prostředků? Krátce před svým úmrtím v roce 1900 byl totiž uvězněn za svou homosexualitu a všechny jeho peníze následně padly na zaplacení úředních poplatků. Jeho rozsáhlé dílo se prakticky okamžitě po jeho odchodu z tohoto světa stalo kultem a dnes je považován za jednoho z nejzásadnějších divadelních autorů všech dob. Díla jako Jak je důležité míti Filipa nebo Obraz Doriana Graye jsou i dnes v našich školách běžnou součástí povinné maturitní četby.

Johann Sebastian Bach

Fenomenální německý hudební skladatel je v tomto žebříčku tak trochu navíc. Bylo by totiž docela nefér tvrdit, že se mu během života nedostalo slávy. Jako varhaník byl totiž pro svůj obrovský talent uznáván prakticky od samého začátku své kariéry. Jako skladatel ovšem příliš známý nebyl – a právě tak se o něm dnes učíme už na základní škole. Ještě během jeho života (1685-1750) dokonce bylo uveřejněno jen několik jeho prací. Během století po jeho smrti se ale věci radikálně změnily a jeho skvostná díla jako Braniborské koncerty, Dobře temperovaný klavír nebo zejména Matoušovy pašije dnes patří do zlatého fondu klasické hudby.