Nejdražší filmové trháky v historii

David Šohaj

Hollywoodská filmová studia jsou zkrátka a dobře Mekkou současné popkultury a asi žádného z našich čtenářů už nepřekvapí výše částek, které jsou producenti do nejnovějších filmových trháků ochotni investovat. Ano, jedná se o cifry, které opravdu berou dech. A často taky vypadají spíše jako telefonní číslo. Které filmy v novodobé historii byly těmi opravdu nejdražšími?

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

V čele našeho dnešního žebříčku aktuálně stojí pirátská komedie z roku 2011. Hvězdné obsazení s Johnny Deppem nebo Penélope Cruz pohádkové zisky prakticky zaručovalo, a tak se nejvlivnější muž Holyywoodu, producent Jerry Bruckheimer vlastně ani neměl čeho bát. Na film byla celkově vynaložena částka přesahující 379 milionů amerických dolarů (tedy při současném kurzu asi 8,6 miliard korun českých). Taková astronomická investice se ale očividně vyplatila – v pokladnách kinosálů a prodejců multimediálních nosičů celkově skončila částka přesahující jednu miliardu amerických dolarů. Piráti z Karibiku se od té doby dočkali dalšího pokračování z roku 2017 a pomyslná pirátská loďka plná peněz pluje spokojeně dál.

Avengers: Age of Ultron

Tahle výpravná akční podívaná z roku 2015 patří mezi zatím nejúspěšnější zpracování příběhů postav od vydavatelství Marvel Comics. Rozpočet filmu přesáhnul částku 365 milionů dolarů (tedy asi 8,3 miliard českých korun). Kombinaci komiksové tématiky a science fiction ale diváci milují, a tržby filmu byly dokonce ještě velkolepější než v předchozím případě Pirátů z Karibiku – vyšplhaly se na rekordní cifru 1,4 miliardy amerických dolarů. A to už je tedy hodně slušný balík i za film takového rozměru. Komiksoví hrdinové (a záporáci) jsou dnes zkrátka a dobře v kurzu.

Avengers: Endgame

U Avengerů ještě chvíli zůstaneme. Na třetí příčce žebříčku je totiž aktuální filmová novinka Avengers: Endgame, díky níž poslední týdny praskají ve švech i česká kina. Pokud jste tuhle lahůdku ještě neměli možnost vidět, určitě to běžte co nejrychleji napravit. Pokud jde o rozpočet, ten se tady vyšplhal na částku 356 milionů amerických dolarů (zhruba 8,2 miliardy českých korun). Zisky ale už nyní lámou všechny dosavadní rekordy – aktuálně se odhadují asi na 1,8 miliardy amerických dolarů. Takové číslo nemá v hollywoodské historii prostě obdoby. A my jsme vlastně jen zvědaví, kdo takový rozpočet a zisk v nejbližší budoucnosti zase překoná.

Avengers: Infinity War

A světě div se, Avengers jsou i na čtvrté příčce našeho žebříčku. Tohle jejich dobrodružství z roku 2018 si sice vysloužilo rozpočet „jen“ ve výši 316 milionů amerických dolarů (asi 7,2 miliardy korun), pokud jde ale o zisky, ty dosáhly až na hranici 2 miliard dolarů. Není se ani čemu divit, že producenti se tématu Avengers nehodlají v blízké budoucnosti pustit. O komiksové postavy je velký zájem také u výpravných seriálů, takže zlatý důl vypadá opravdu nevyčerpatelně.

Piráti z Karibiku: Na konci světa

A pátým místem se zase vracíme k sáze o Pirátech z Karibiku, tentokrát k jejich dobrodružství z roku 2007. Na tenhle film bylo vynaloženo rovných 300 milionů amerických dolarů (což by při dnešním kurzu představovalo asi 6,8 miliardy korun). Celosvětové tržby přitom měly dosáhnout na necelou miliardu dolarů. Není divu, že na další pokračování neváhali hollywoodští producenti vynaložit ještě větší balík.