V Berlíně měl premiéru film o Cobainovi, v Londýně uspělo Chlapectví

Redakce

Mezinárodní premiéru měl o víkendu na Berlinale dokument o Kurtu Cobainovi, frontmanovi americké kapely Nirvana. Stopětatřicetiminutový snímek Cobain: Montage of Heck z produkce HBO ukazuje dosud nezveřejněná videa, audionahrávky, deníkové zápisky a kresby, prokládané ukázkami z rozhovorů a koncertů. Součástí filmu je i obsáhlá pasáž o vztahu Cobaina s jeho ženou Courtney Love. Cobainova rodina umožnila podle režiséra i scénáristy snímku Bretta Morgena filmařům neomezený přístup k umělcovu archivu. „Nikdo nechtěl nic vystřihnout, nikdo nevolal po změně, což je nevídané, když jde o takovou ikonu,“ řekl Morgen při sobotní premiéře, které se zúčastnila i vdova po Cobainovi Courtney. Název filmu, jehož koproducentkou byla Cobainova dcera Frances Beanová, odkazuje na muzikantovu kazetu s kompilací slavných písniček.

http://www.youtube.com/watch?v=jRTNZL4mONA
 
Zatímco v Berlíně jede festival Berlinale, v Londýně mají za sebou předávání ocenění v rámci britských filmových cen BAFTA. Cenu za nejlepší film dostat časosběrný snímek Chlapectví režiséra Richarda Linklatera. Zabodoval i biografický film Teorie všeho o Stephenu Hawkingovi, který dostal cenu za nejlepší britský film. Hawking se slavnostního udílení cen osobně zúčastnil a dokonce vyhlašoval cenu za nejlepší vizuální efekty, již  získal film Interstellar.

Neúspěšný byl na vyhlašování cen Bafta film Kód Enigmy. Drama o rozluštiteli nacistických kódů Alanu Turingovi šlo do klání o britské filmové ceny s devíti nominacemi a nakonec vyšlo zcela naprázdno. Ceny BAFTA bývají považovány za signál, kdo by mohl získat prestižní ceny americké filmové akademie, Oscary. Ty se budou předávat 22. února. (red)

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit