Video: Sommerová natáčí o Kubišové. Poslechněte si její duet s Langerovou

Redakce

Po filmu Věra 68 o nejslavnější české gymnastce Věře Čáslavské točí režisérka Olga Sommerová dokument Magický hlas rebelky o osudu zpěvačky a signatářky Charty 77 Marty Kubišové.

K pořadu vznikla písnička Život není pes, již s Kubišovou nazpívala Aneta Langerová, s níž se Kubišová potkala v muzikálu Touha jménem Einodis o baronce Sidonii Nádherné. Postavu Sidonie ve zralém věku zpívá Marta Kubišová, Sidonii mladou Aneta Langerová. V písni Život není pes hovoří zpěvačky o Martině dvacetiletém zákazu zpívání.

„Martu Kubišovou miluju od mládít, její elpíčko Songy a balady jsem v šedesátých a sedmdesátých letech poslouchala dokola. Když bolševici v roce 1970 zakázali Martě zpívat, nesla jsem to v beznadějných sedmdesátých letech jako další ránu svobodě,“ říká Olga Sommerová. „Možnost natočit o Martě životopisný film je pro mě pocta. V její osobnosti se potkávají dvě nejdůležitější komponenty lidského charakteru – umělecká profesionalita a integrita osobnosti, stát za svou pravdou a nenechat se ďáblem nalákat na pohodlnou cestu za cenu ztracené sebeúcty,“ dodává.

Film se natáčel v průběhu jednoho roku. Štáb se zúčastnil několika koncertů Marty Kubišové, navštívil bývalou zpěvaččinu chalupu, kde podepsala Chartu 77, při návštěvě Archivu bezpečnostních složek také Kubišová poprvé nahlíží do svazků, které na ni StB vedla. Zpěvačka se ve filmu potká nejen se svými přáteli z Charty Danou Němcovou či Jaroslavem Hutkou, ale i svými přáteli Václavem Neckářem nebo Ivou Janžurovou. Roli ve filmu hraje i dcera Kateřina.

Premiéra filmu je v plánu na 17. července. (sli)