Xindl X – originální a zábavný

Jiri-Vanek

Pražský zpěvák a kytarista Xindl X opět potvrdil, že patří k tomu nejoriginálnějšímu, co můžete vidět v českých hudebních klubech. Jeho koncerty ani chvilku nenudí, nesklouzávají k lacinému bavičství. Obvykle vystupuje sám, ale včerejší večer v Akropoli ukázal, že mu svědčí i poloha lídra čtyřčlenné skupiny.

Nejdřív přichází Xindl X na pódium sám jen s kytarou. Večer, který si bude většina diváků dlouho pamatovat, startuje písní Morální sex, zpovědí folkového zpěváka, jenž si není svým úspěchem ještě tak docela jist. Ke slovu se pak dostává celá kapela. Připomíná perfektně šlapající stroj. Rytmika bubeníka Roberta Švehly a basisty Filio Havlíčka pečlivě podkreslují plochy, na kterých se saxofonista Filip Markes i samotný Xindl X můžou pouštět do strhujících sól.

Morální sex na křtu Xindlova CD

Není to nic samoúčelného. Vystoupení stojí na extrémně silných písních, kterých má Xindl X rozhodně dost. Ať už je to Chemie, v níž bicí odtikávají čas, který na světě máme, nebo Anděl, ve které Xindl X rozezpívá celé hlediště, či Cool v plotě, hymna všech třicátníků, nebo závěrečná Čert nás vem, kterou – na rozdíl od verze z desky Návod k použití manuálu – zpívá Xindl X sám a bravurně při tom zvládá oktávové skoky. Rapper s kytarou prostě umí překvapit, a to nejen tím, že občas zpívá jako Elvis a občas ve svých písních sklouzne do plynné slovenštiny. Ti, kteří jsou na něj zvyklí jako na malého Baumaxu, můžou mít někdy pocit, že kapela jejich hrdiny zní jako jazzové kombo z Hříchů pro pátera Knoxe. Ale i jim vyjde Xindl X vstříc: několik písní odzpívá sám jen s kytarou.

V půlce koncertu je čas na křest klipu Anděl. Ujímají se ho herečky Simona Babčáková a Marie Doležalová. Solidně naplněná Akropole pak dlouho aplauduje zábavnému videu v režii Jakuba Sommera.

Do rádia s námi!
I předskupina, českobudějovické kvarteto Barevný nátěr, přispěla k výbornému večeru. Pokřtila novou nahrávku, singl Do rádia, ultimátní hymnu všech (dosud) neúspěšných kapel. Během asi desítky písní předvedla všechny své přednosti: kontrast zvonivé akustické kytary a zboosterované elektrické, občasné vícehlasy a především neuvěřitelně zábavné texty (popis podivného tripu Není špatné podívat se do Granady, nebo v tom nejlepším slova smyslu angažovaná píseň Běloruská či Jednou se vzbouří Elišky).

Xindl X
10. března 2009, Praha, Palác Akropolis

Témata:, , ,