Štítek Reklama
3. 4.2009

Na univerzitní koncerty přišel i školník z Plzně a rektor z Prahy, říká Richard Krajčo z kapely Kryštof

  • Článek
Více článků jako tento

Během dvou posledních březnových týdnů odehrála skupiny Kryštof netradiční akustické turné po vysokách školách. Studenti, kteří auly všech škol zaplnili do posledního místa, si poslechli folkpunkové aranže a ptali se "Kryštofů" na všechno, co je zajímalo. O turné i vysokoškolském studiu mluvil s Koulí frontman kapely Richard Krajčo.

Lákali jste studenty na komorní hraní, jiné aranže a živou komunikaci. Jak se podle vás akustickéturné vydařilo?
Zdá se, že dobře. Všude bylo plno a přenos na tn.cz navíc sledovalo na 25 tisíc diváků. Jsme moc spokojeni.

Byly vaše univerzitní koncerty určené jen pro studenty, nebo jste zvali i profesory?
Chichi, ti měli určitě vstup zdarma. Ale nevím, jestli někdo z nich přišel. Vím jen o školníkovi z Plzně a rektorovi z Prahy.

Jak moc je podle vás důležité vystudovat v dnešní době vysokou školu? 
Určitě je to důležitý start a hodně se na to hledí. Je fakt, že vysoká škola nemusí nic znamenat, člověku bez talentu v nepomůže v jakémkoliv oboru ani svěcená voda. Na druhou strane ale vědomosti a tím pádem i možnost uplatnění  jinde člověk získá těžko. Osobně by mě zajímalo třeba studium historie či dějin výtvarného umění, ale moje znalosti by u přímaček rozhodně neuspěly.

Vidíte nějaký rozdíl mezi studenty uměleckých oborů a těch ostatních, ekonomických, technických nebo humanitních? 
Chichi… Vzhledově ani ne. A pokud jde o otázky, tak taky ne. Lidi se většinou ptali na věci kolem skupiny, a tak nebylo možné rozlišit, kdo jaký obor studuje.  

Jak  jste si sami užili vysokoškolských studií a kulturních akcí s tím spojených?
Já jsem se hlavně učil, ale stejně jsem nakonec fakultu elektrotechniky a informatiky vzdal a utekl na herectví. Náš trumpeťák dokončil JAMU, trombonista studuje svůj nastroj na Ostravske univerzitě, bubeník filozofickou fakultu. Zbytek už ty ambice nemá a věnuje se hudbě. Takže pokud jde o spojeni VŠ a kulturních akcí, ty už dlouho prožíváme z druhé strany, jako účinkující. A musím říct, ze třeba Majáles v Brně - myslím, že v Mariánském Údolí, je jeden z nezapomenutelných koncertů naší kariéry.

Kapela Kryštof datuje vznik do doby, kdy se lámala vaše středoškolská a vysokoškolská léta. Změnil se od té doby váš hudební vkus?
Kryštof jsem založil už v patnácti a tehdy jsem poslouchal hlavně The Cure. Pak přišly další kapely, Depeche ModeU2, pak grunge a Pearl Jam, Stone Temple Pilots a od té doby poslouchám všechno, co se mi dostane pod prsty. Od Coldplay po písničkáře typu Damiena Rice nebo českého Xindla X.

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama