10 kapel, které neminout na Colours of Ostrava

Hana-Slivova

Zítra startuje největší český festival Colours of Ostrava (17. - 20. 7.). Hlavní hvězdy - Zaz, Robert Plant nebo Bastille. Line-up ostravské akce ale nabízí i další výborná jména. Zkuste třeba ty, na které vám teď dáváme tipy. Těšíme se například na písničkáře Johna Granta, artrock-elektroniku Darkside anebo na rockovou delegaci ze Slovenska Korben Dallas - Kolowrat.

17. 7. (První den)

MGMT
00:15, Česká spořitelna stage

MGMT musejí být šílení, psali jsme v recenzi jejich poslední desky MGMT (recenze). Radostná elektrock psychedelie v podání Andrewa VanWyngardenaBena Goldwassera bude řádit na hlavní stagi první den v noci. Psycho tečka čtvrteční noci, třešinka na dortu anebo taky hlava v sudu – to podle toho, jakou zrovna budete mít náladu.

Lake Malawi
20:00, Radegast Stage

Leckdo nad novou kapelou Alberta Černého z úspěšných Charlie Straight ohrnuje nos, ale to jsou předsudky (a škoda). Albert s novými spoluhráči (a starým bubeníkem) ožil a pro Lake Malawi skládá písničky, které jsou syrovější a méně přímočaré. To ale neznamená, že by ztratil energii, naopak: na pódiu je dobře vidět, jak ho práce s novou skupinou baví. Jejich Paris je hit už teď, půl roku po uvedení do života. Přečtěte si report z prvního většího pražského koncertu.

18. 7. (Druhý den)

Korben Dallas
17:30 Agrofert Stage

Je škoda, že o slovenské písničkářské/rockové scéně okolo vydavatelství Slnko Records se pořád mluví méně, než by si zasloužila. Vyslanci na Colours jsou letos kromě skupiny Kolowrat bratislavští Korben Dallas v čele s architektem Jurajem Benetinem. Nedávno na sebe upozornili komorním, ale energickým duetem Spolu s Janou Kirschner, na svém kontě mají ale hlavně výbornou druhou desku Karnevalova vrana.

19. 7. (Třetí den)

Vosto5: Souboj titánků
14:15, Moving Stage

Žádné přestavení pražského improvizačního divadla Vosto5 v čele s Ondřejem Cihlářem a Jiřím Havelkou, kteří stojí například i za populárním Pérákem, není špatné. Jestli seženete speciální vstupenky na Souboj titánků, neváhejte.

Chet Faker
17:15, Agrofert Stage

Deska Built On Glass je jeden z nejhezčích debutů křehké elektroniky loňského roku (přečtěte si recenzi). Chet Faker, australský hudebník s hipsterským vousem, má naléhavý hlas, ovšem nikterak ukňouraný, a jeho downtempo je jako ušité pro klidný letní večer. Doufejme, že se na velkém festivalu neztratí v hluku okolí.

Manon Meurt
20:00 , Full Moon Stage

Možná, že celý koncert – emosmršť rakovnické shoegazové hvězdičky Manon Meurt nevydržíte, ale za pokus tihle předskokani My Blody Valentine určitě stojí. Už proto, že za mikrofonem stojí velmi talentovaná (a teprve dvacetiletá) zpěvačka a kytaristka Kateřina Elznicová. O kapele jsme si zmiňovali už letos v únoru, kdy měla před vydáním debutového EP.

John Grant
20:15, Acelor Mittal Stage

Chlap jak hora, který se celý život potýkal s nedostatkem sebedůvěry a nedokázal okolí ani sobě přiznat, že je gay. Pětačtyřicetiletý Američan John Grant svoje starosti formuluje v písničkách postavených na folkpopových základech a okořeněných trochou elektroniky. Dohromady dávají skvělé a netradičně upřímné desky; ty sólové má dvě a na loňské Pale Green Ghosts je mimo jiné i nenápadný hit GMF (Greates Mother Fucker) s hostující Sinéad O´Connor. Ta sice do Ostravy nedorazí, na písničku se ale těšíme.

Darkside
23:00, Acelor Mittal Stage

Poslední ohlášené velké jméno ostravského festivalu je americká dvojice Darkside, která fanoušky s velkou pravděpodobností uhrane mixem elektroniky a artrocku. Jen se podívejte, jaké to bylo na pařížském Pitchfork festivalu. Neodtrhnete uši ani oči od monitoru. Poslední desku Psychic máme v Youradiu.

20. 7. (Čtvrtý den)

The National
20:00, Česká spořitelna Stage

Američtí The National v časopisu Reflex hovořili o tom, jak výbornou koncertní kapelou poslední roky jsou. Na jejich vystoupení se těšíme už proto, že poslední, tradičně melancholická deska Trouble Will Find Me zní velmi dobře. A jsme zvědaví, jestli se jim do živého hraní a písniček s aktuálně všeobecně populárním folkrockovým základem podaří přenést energii oblíbenců New Order a LCD Soundsystem, které v rozhovoru také zmiňují.

Kolowrat
21:00, Full Moon Stage

Proč mít rád košickou skupinu Kolowrat? Protože má všechno, co je na hudbě skvělé: napětí, intenzitu (neplést s vlezlostí), výborné texty, výrazného frontmana a nulový první plán. Jejich loňskému albu Pobiť sa/utiecť jsme dali 90 % (recenze) a na energií a pochybnostmi nabité písničky se těšíme jako na horkou sprchu po povedeném festivalu.