Dva hudební Anděly získal Kryštof, objevem jsou Toxique

Milan-Janecek

Zlaté sošky Andělů mají své nové majitele. Zpěváky roku se stali Dan Bárta a Lenka Dusilová, skupinou roku je Kryštof. Z jeho dílny pochází i nejlepší skladba Atentát. Pozvánku do síně slávy obdržela skupina Katapult. V rámci show v kongresovém centru Top Hotelu Praha, kterou moderovali Richard Krajčo a Aleš Juchelka, vystoupila i německá teenagerská skupina Aloha From Hell.

Ostravská kapela Kryštof z pěti nominací proměnila dvě: za skupinu a skladbu roku Atentát. Nejprestižnější ocenění za album roku patří Michalu Horáčkovi a jeho desce Ohrožený druh. „Tohle album není jen moje. Podílela se na něm spousta lidí. Pro mě jedním z nejdůležitějších je mistr zvuku Michal Pekárek. Proto bych rád  cenu postoupil jemu,“ prohlásil Horáček. Anděla pro zpěváka roku Dana Bártu za desku Animage převzal Ota Klempíř z J.A.R; Bárta byl totiž na kongresu o vážkách ve švýcarské Basileji. Zpěvačka roku Lenka Dusilová pak neopomněla zmínit, že za jejím úspěchem stojí především projekt Eternal Seekers.Objevem roku se stali Toxique v čele s Klárou Vytiskovou za debutové album Toxique. Videoklipem roku je Folkloreček bratří Ebenů režírovaný Janem Bártkem, který také převzal sošku Anděla. „Ve videoklipu mělo být původně daleko víc naolejovaných tanečnic. Nakonec jsou tam jen Bartoška se Schmitzerem a ty naolejované tanečnice jsme vystříhali,“ upozornil Bártek.

Poslechněte si výborné Toxique v čele s výraznou Klárou Vytiskovou

http://www.youtube.com/watch?v=Ir1S_MTQpHY

Skupina Blue Effect vedená starým harcovníkem po českých a slovenských podiích Radimem Hladíkem získala ocenění za DVD roku Live & Life. „Předávám slovo mladší generaci, já už jsem všechno řekl,“ pronesl Hladík lakonicky. Zahraničním albem roku se podle očekávání stalo Viva La Vida od skupiny Coldplay.Závěrečný akt předávání cen byl ve znamení skupiny Katapult, jejíž bohužel už jen torzo se dočkalo uvedení do síně slávy. Olda Říha v děkovačce připomněl své nedávno zesnulé spoluhráče a dodal, že určitě nekončí – společně s přáteli prý bude hrát dál.

Aloha From Hell jen na playback
Předávací ceremoniál zpestřila živá vystoupení českých a slovenských kapel. Jedinou výjimku tvořili němečtí teenageři Aloha From Hell, jejichž živé vystoupení by údajně bylo moc drahé, a proto hráli na playback. Extravagantní Jana Kratochvílová předvedla mezi českými umělci málo vídanou pódiovou show. Unikátní a bezesporu šťastné hudební spojení vzniklo mezi Čechomorem a Ewou Farnou, kteří vystoupili společně se souborem písní a tanců Olza. Vynikající byli akustičtí Kryštof a závěr patřil Gipsy.cz v nové sestavě, v níž budou reprezentovat Českou republiku na soutěži Eurovize.

Dále vystoupili Dara Rolins s klavíristou Mariánem Čekovským, smyčcovým kvartetem Vladana Malinjaka aDJ Wichem, Marek Ztracený, Miro Žbirka, Tomáš Klus s Anetou Langerovou, Tereza Kerndlová, IMT Smile a již zmínění Toxique.

Mezi muzikanty vysoce ceněné Žánrové ceny Anděl pořadatelé vyhlásili už 14. března v programu České televize Noc s Andělem.

Ceny Anděl 2008
21. března 2009, Praha, Top Hotel

Hlavní ceny Anděl 2008
Skupina roku:
Kryštof
Zpěvák roku: Dan Bárta
Zpěvačka roku: Lenka Dusilová
Objev roku: Toxique
Album roku: Ohrožený druh (Michal Horáček)
Skladba roku: Atentát (Kryštof)
DVD roku: Live & Life (Blue Effect)
Videoklip roku: Folkloreček (Bratři Ebenové)
Zahraniční album roku: Viva La Vida (Coldplay)
Síň slávy: Katapult

Žánrové ceny Anděl 2008
Album roku Hard
& Heavy: První Hoře – Lamento
Album roku Hip-hop & R’n’B: Vladimir 518 – Gorila vs. Architekt
Album roku World music: Terne Čhave – More, Love!
Album roku Jazz & Blues: David Dorůžka – Silently Dawning
Album roku Folk & Country: Bratři Ebenové – Chlebíčky
Album roku Alternativní scéna: OTK – Okolo
Album roku Ska & Reggae: Prague Ska Conspiracy – Life On Ropes

 

 

Témata: