Fotoreport: Cvičili jsme v rytme s Kieszou

adamvrana1980

Vidět naživo čtyřiadvacetiletou zrzavou ďáblici Kieszu znamená jen o málo víc, než se prokousávat lovestory desky Sound of a Woman. Vábivost milostného příběhu je sice hmatatelnější, přesto pořád osciluje jen někde na povrchu a do srdce se nezahryzne. A nepomohl ani fakt, že na koncertě kanadská zpěvačka zvolila opačné pořadí písniček, tedy od té nejintimnější po nejvíce snílkovskou a bezhlavou.

Může to znít jako příliš diskotékový vibe, který má kořeny v mainstreamové taneční scéně starší dvaceti let. Přímé i nepřímé odkazy na interprety jako Snap!Technotronic nebo Haddaway dělají z Kiesziny show tak trochu vzpomínkovou akci zejména pro ty, kteří vyrůstali v devadesátkách. Ruku na srdce – pro současného teenagera žádná extra třída. I když jak pro koho.

Někdejší baletka by si do svého CV mohla připsat nejen post námořnice (právě při cestách po moři Kiesza poprvé autorsky přičichla k hudbě), ale i předcvičovatelky. Vlohy pro tuhle pozici jí dávají jak tělesné proporce a pohybová preciznost, tak schopnost rozhýbat kolem sebe někoho dalšího. Publikum v Lucerně zpěvačce a tanečnici v jednom sice nezobalo z ruky na první dobrou, ale sekundování sborovým „oh“ a „ah“ plus definitivní zbourání posledních tanečních zábran bylo raketově úspěšnému singlu Hideaway nejlepší možnou odměnou.

Kiesza tančí, i když sedí

Jako jedné z mála současných pop star je nutné vyseknout Kiesze pukrle za tři věci: zpěv, tanec a taky za to, že oboje zvládá dohromady, aniž by si brala na pomoc playback. Kdyby všechny rádiové hvězdě končily po koncertě zbrocené potem a s rozmazaným make-upem, dost možná by se na rozdílnost hudebního vkusu nedívali „popař“a „metalista“ se vzájemným znechucením.

Je ale otázka, jestli se velkoformátový pop dá vůbec dělat v malém. Srovnat třeba Katy Perry a Kieszu, vychází z toho playbacková princezna lépe hlavně díky týmu do detailu sehraných tanečníků, kostymérů a v neposlední řadě díky nepřehlédnutelným rekvizitám. Kieszini tanečníci sice příběhy písniček svou choreografií vyprávěli, ale na pocit neopakovatelnosti to nestačilo. Mainstreamový gigant tedy opět vítězí. Ale třeba ne navždycky.

Kiesza
Support: Mista
Praha, Lucerna Music Bar, 2. 2. 2015

 

Témata: