RfP 2013, den 3: Na Gotta pařilo přes 10 tisíc lidí

KatarínaStraková

Čtvrteční program Rock For People přichystal tolik zajímavé a dobré muziky, že člověk nevěděl, kam dřív. Hlavní pódia si večer podmanili Foals, Queens Of The Stone Age, Klaxons a jako zlatý hřeb večera Karel Gott. "Nechal jsem si vyměnit kyčel, abych mohl předvést pořádný rokec,“ zažertoval s kotlem fanoušků, kteří na Gottovy šlágry reagovali nečekaně radostně.

Kromě zmíněných velikánů jedna z hlavních scén představila i sedmnáctiletou vycházející britskou hvězdičku Chlöe Howl. V rozhovoru, který si budete moci brzy na Kouli přečíst, se smíchem prozradila, že v patnácti letech shledala studia zbytečnými a rozhodla se naplno věnovat muzice, což se jí zatím vyplácí.

Do České republiky se vydala na své první zahraniční vystoupení ve své krátké kariéře a o nervozitě se rozhodně mluvit nedalo. Chlöe se na jevišti pohybovala s hravou mladickou naivitou, intuitivně volila mezi línými pohyby trupu při klidných skladbách typu I Wish I Could Tell You a rozvernou diskotékovou choreografií při Downtown, písničce, kterou na hradeckém pódiu údajně hrála podruhé v životě.

Na Chlöein koncert navázala oxfordská čtveřice Foals v čele s charismatickým zpěvákem Yannisem Philippakisem. Vzhledem k tomu, že do České republiky kluci přijeli poprvé, stali se jednou z nejočekávanšjích atrakcí festivalu. V Británii všemi milovaná formace po čtvrtečním koncertu na Rock For People, kam přivezla kromě jiných i hit My Number z letošní novinky Holy Fire (recenze), naživo na otevřené scéně ale úplně nezabodovala. I když její vystoupení v podstatě nebylo co vytknout a skalní fanoušek si jistě přišel na své, o výrazně nezapomenutelný zážitek se nejednalo.

Karel roztančil umělou kyčel
Vedlejší stage mezitím obsadil Karel Gott a nutno podotknout, že jeho publikum bylo oproti Foals přinejmenším dvakrát početnější. Když už jsme u těch prvenství v rámci Rock For People, právě pro Gotta se jednalo o první životní zkušenost s podobnou akcí, bylo tedy pravděpodobné, že si nebude úplně jistý, co od zdejších návštěvníků může očekávat. Navzdory několika zlým reakcím, které se na sociálních sítích směrem k jeho účinkování na festivalu vyrojily, jej publikum nakonec přijalo lépe než vřele. Ukázalo se, že skladby typu Lady Carneval, Dám dělovou ránu nebo Trezor jsou důvěrně známé i současné mládeži, která s Mistrem zpívala texty téměř bez zaškobrtnutí a čas mezi písničkami často vyplňovala nadšeným skandováním: „Karel, Karel, Karel!“

Téměř čtyřiasedmdesátiletý zpěvák přítomným návštěvníkům kromě populárních písniček odhalil i něco ze svého autohumoru. „Nechal jsem si vyměnit kyčel, abych mohl předvést pořádný rokec,“ zažertoval, než spustil pásmo tří svých autorských písní A to mám rád, Dám dělovou ránu a Jestli tě budu mít rád. Při dojemném songu Stokrát chválím čas utírali slzy i někteří svalnatí opálení chlapi.

Rozhovor s Karlem Gottem: Kolik vypil na festivalu piva?

Festivalové publikum, které si doslova vydupalo několikanásobný přídavek a před pódiem provolávalo zpěvákovo jméno ještě dlouho po skončení koncertu, svým přístupem k mnohonásobnému Slavíkovi způsobilo, že se Karel Gott spolu se skvěle sehranou kapelou může definitivně pasovat na vrcholnou hvězdu letošního ročníku.

Publikum se po tomto zážitku rychle zregenerovalo a přeorientovalo se na koncert kapely úplně odlišného žánru. Kalifornští rockeři Queens of the Stone Age jsou jednou z nejuznávanějších současných hudebních uskupení svého druhu, bylo proto zřejmě jen otázkou času, kdy se jich tuzemští fanoušci na Rock For People dočkají. Kapela s novým bubeníkem Jonem Theodorem (ex Mars Volta) a dobrou koncertní formou k tomu přijela do Hradce s čerstvým albem …Like Clockwork (recenze).

Ze skvělé novinky zazněly například The Vampyre of Time and Memory, If I Had a Tail anebo oficiální singl My God Is the Sun. Novější písně sice posluchači ještě v malíku úplně neměli, ale o to víc si užili starší kousky typu First It Giveth, při nichž se mohla v plné parádě ukázat neposlušnost fanoušků. Několik z nich totiž během koncertu vskočilo do koridoru pro fotografy přímo pod pódiem a ochranka je musela hbitě vykázat zpět do hlediště, kde ze zpocených posluchačů stoupaly vzhůru oblaky páry.

Bylo jasné, že britská indie rocková skupina Klaxons nemá šanci předchozí dvě velká vystoupení překonat. Kapela, která má na kontě dvě studiové nahrávky a třetí na cestě, ale i tak zatím patří mezi top ten letošního festivalu.

Rock for People
Letiště Hradec Králové, 4. července 2013
Hlavní hvězdy: Foals, Queens Of the Stone Age, Klaxons, Karel Gott

Témata:, ,