Káčin zápisník: O nesmyslu jménem guilty pleasure, protože žádný pleasure by přece nemělo být guilty

Kateřina Horáková

Doba internetová přinesla mnoho nových výrazů. Většina z nich je pěkně pitomá, ten vůbec nejhorší je podle mě ale spojení "guilty pleasure". Pokud to nevíte, znamená to, že se vám líbí něco, co by se vám podle všech líbit nemělo, takže to tajíte a chráníte se tak před výsměchem prudce cool kamarádů.

Jeden můj ďábelsky rafinovaný kamarád se nedávno na Facebooku z lidí pokoušel vytáhnout, co jsou jejich guilty pleasures. Padalo tam hodně věcí a jak jsem to se zájmem sledovala, něco mi došlo. Zaprvé, že lidi v mojí sociální bublině se stydí za úplně stejný věci. Zadruhé – celý je to pěkná blbost.

Jakmile mi něco dělá radost – hudba, film, jídlo, činnost – a je to pro mě dokonce přímo potěšení, jakej má význam cítit se kvůli tomu provinile nebo to před známými tajit či jim o tom vyloženě lhát? Tak snad už jsme dospělí, ne?

Jsem asi schopná pochopit, že člověk, který strávil nejlepší roky života budováním určité image, si ji nechce zničit jedním neuváženým popěvkem v rytmu zapovězeného popové hitu, který by měl správně nenávidět, ale náš život není americká střední. Když píšete do Fullmoonu a doma posloucháte Despacito do zblbnutí, nikdo vám nestrčí hlavu do záchodu a nespláchne (a pokud jo, změňte kamarády, ne svoje potěšení). Nic, co děláte, není tak ostudný, abyste to museli tajit. Pokud teda ve volným čase netopíte odložený koťátka, ale to pak není guilty pleasure, to jste prostě psycho.

Hlaste se hrdě ke svému potěšení! On takovej coming out má úžasně osvobozující účinky. Nicméně ideální by bylo, aby se vůbec nikdo nemusel k ničemu přiznávat a prostě jen otevřeně dělal, co má rád, takže jsem se rozhodla vás trochu k tomu odhalování se trochu povzbudit formou „něco za něco“; tady máte seznam věcí, co dělají radost mně, někdo by je mohl označovat jako guilty pleasures, avšak já se k nim ráda přiznávám…

 • Miluju desku Purpose od Justina Biebera
  Většina mých kamarádů je děsně talentovaná a tvořivá a jinak jsem holka kytarová, ale nezlobte se na mě, to je prostě hrozně dobře udělanej mainstream. What Do You Mean? Sorry? Hitovky!
 • Chodím do Mekáče
  Často a ráda.
 • Piju víno sama doma
  No jako třeba u filmu, že jo, ne jen tak. A někdy klidně i jen tak, dobrý víno je pro mě neskutečnej požitek.
 • Kupuju si dvacet deka poličanu a jím ho bez chleba rovnou z papíru
  Salámky forever!
 • Jediná pizza, kterou jím, je pizza Hawaii
  Ananas a šunka, match made in heaven.
 • Když doma nejsou spolubydlící, nechávám dveře od záchodu otevřený
  No a co? Mě to prostě ba.
 • Jogurty jím napůl s kočkou, lžičku máme jednu
  To zvíře mě pozoruje, když se dívám na porno, myslím, že poslední zábrany mezi náma padly už dávno.

Tak šup s tím ven a myslete na to, že čím méně času strávíte užíráním se a tajnůstkařením, tím víc duševní kapacity vám zbude na potěšení – a to je, oč tu kráčí!