10 podivností, které určitě dělá i vaše kočka

Lucie Bryndová

Kočky jsou bezesporu záhadní tvorové. Ve starověkém Egyptě byly vnímány jako vtělení bohyně Bastet a staroegyptští obyvatelé je ve svých domácnostech ctili a chovali jako ochránkyně. Dnes kočky chováme pro radost, abychom se měli domů za kým vracet a s kým se mazlit, nebo pro to, aby nám nelezly do baráku myši. Každý, kdo doma chová kočku, ví, že má svou hlavu a svému páníčkovi se nepodbízí jako pes. Jaké další zvláštnosti kočky dělají na rozdíl od jiných zvířat a proč?

  1. Hrabání jídla do podlahy. Nasypete kočce granulky, ona se nají a u nedojedené misky začne hrabat jídlo do podlahy? Není to nic jiného než přirozený instinkt. V přírodě mají zvířata potřebu schovávat si případný nadbytek jídla pro dny, kdy nic neuloví. Doma to ale působí trošku komicky.
  2. „Mléčný krok“. Určitě jste se setkali s podivným přešlapováním koček – většinou v momentě, kdy se chtějí někde uvelebit – ať už je to na váš klín, nebo peřina. Tento tzv. mléčný krok vychází z dob útlého věku koťátek, kdy podobnými pohyby hnětou při kojení matčiny struky, aby z nich vytékalo více mléka. Pokud tyhle krůčky vaše kočička také dělá, dává vám najevo, že je šťastná a spokojená – podobně jako kdysi u své mámy.
  3. Tření hlavičkou. Přijdete domů, skloníte se ke své čičině a ona přede a naráží do vás hlavou? Tak vypadá kočičí pozdrav. Říká vám tím, že vás zdraví a ráda vidí. Pokud kromě vás takhle naráží doma i do různých předmětů, znamená to, že si místo značkuje z pachových žláz, které má umístěny na své tlamičce.
  4. Kousání do rámů oken, kliky nebo skleněného stolu. Všimli jste si, že máte okousané rámy oken nebo divného zvuku odkudsi z obýváku? Kočky kousají často do věcí, které nejsou k jídlu. Ať už jsou to kliky u oken, skleněný stůl, nebo kabely. Dělají to jen tak z nudy a dávají vám najevo, abyste si s nimi více hráli.
  5. Hodinové hrabání na záchůdku. Jestliže jste kočce pořídili silikonové stelivo a máte koupelnu blízko ložnice, může vás v noci vaše micina pořádně vystrašit. Dlouhé hrabání silikonové podestýlky vydává šílený randál a vy tak máte chuť z rozespalosti po kočce něco hodit. Nechte ji, ať svůj poklad zahrabe, dává tak najevo, že je čistotná. Pokud vás to nad míru ruší, zkuste špunty do uší nebo prostě vstaňte a hovínko ukliďte.
  6. Náhlý úprk. Sedíte doma v klidu, tiše a nehnutě a najednou vám kočka z ničeho nic vystartuje z gauče na druhou stranu bytu? S tímto jevem se setkají pravděpodobně jen majitelé koček, kteří je chovají v bytě. Pokud má kočka dostatek venkovního pohybu, vybije si nadbytečnou energii právě venku – lovem, běháním a skákáním.
  7. Spaní na klávesnici. Potřebujete do školy napsat důležitou esej nebo pracujete doma na počítači? Pak si raději sedněte ke stolu. Jakmile budete na gauči, může se vám snadno stát, že vám vaše kočičí společnice zalehne klávesnici nebo ruce a s prací je rázem konec. Ony se u toho ty potvůrky totiž tváří tak roztomile, že je začnete okamžitě hladit. A přesně proto to dělají.
  8. Noční řádění. Vzbudili jste se náhlým přistáním kočky na břiše, kousáním do nohou nebo příšerným mňoukáním? Abyste získali zpátky pohodlný spánek, musíte odhalit příčinu tohoto otravného buzení. Kočky jsou od přírody noční tvorové a tak se není čemu divit, že jsou aktivní zrovna v noci. Abyste nočním hrám předešli, snažte se kočku přes den dostatečně zabavit a hrát si s ní, aby se unavila. Pokud nejste doma, vymyslete kočičce různé prolézačky, aby se vyblbla sama.
  9. Hra v krabicích a papírových taškách. Asi už jste si všimli, že drahé hračky ze zverimexu a plyšové postýlky vaši mícu moc nezajímají. Jakmile vám ale upadne na zem papírová taška nebo vám přijde balíček, šup a kočka je rázem pryč. Ona teda není pryč, jen se schovala do tašky či krabice. Tohle kočičky prostě milují. V malých prostorách se cítí bezpečně a mají přehled, co se kolem nich děje.
  10. Okusování vašich oblíbených květin. Jsou květiny, které doslova trhá, a pak takové, kterých si ani nevšimne? S výběrem pokojových rostlin si dejte záležet a jedovaté z domu či bytu odstraňte, aby si vaše kočička neublížila. Pokud vás věčné okusování kytek štve, pořiďte kočce speciální trávu pro kočky, aby měla co jíst. Kočky tohle dělají proto, aby si pročistily žaludek a vyvrhly trávu společně s chomáči srsti, kterou si denně olizují.

 

Témata:,