10 rad, jak být dobrým kamarádem

Eva Vogelová

Máte pocit, že ztrácíte přátele? Možná nevíte, jak být pro ostatní dobrým kamarádem. Poradíme vám, jak je k sobě přilákat.

  1. Udělejte si na ostatní čas. Udělat si na své přátele čas je základem dobrých vztahů. Ozvěte se jim, i když zrovna nic nepotřebujete. Pozvěte je na pivo zcela bez důvodu. Pokud jim voláte, jen když něco chcete, nejste moc dobří přátelé.
  1. Řekněte svůj názor. Nebojte se říct, co si o určitých věcech myslíte, i když je ostatní vidí úplně jinak. Kývat na něco jen proto, abyste své přátele neurazili, je hloupost. Nikdy nebudou vědět, jaký máte na danou situaci názor, protože budete neustále souhlasit. Dobrý kamarád to s ostatními myslí dobře a může je varovat před nežádoucími situacemi.
  1. Nesuďte. Pokud chce být dobrým kamarádem, můžete mít svůj názor, ale ostatní nesuďte. Možná si myslíte, že se do lidé dokážete empaticky vcítit, ale nikdy doopravdy v jejich kůži nebudete. K některým rozhodnutím mají lidé své důvody a vy byste je neměli odsuzovat.
  1. Nabídněte pomoc. Dobrý přítel svému okolí pomáhá. Nečekejte, až vás někdo z kamarádů požádá o pomoc či podporu. Když vidíte, že ji opravdu potřebuje, nabídněte se sami. Lidé si vás za to budou vážit.
  1. Pochopte, že i ostatní chtějí být někdy sami. Máte náladu si vyjít s kamarádem ven, ale on zrovna nechce? Neřekl vám ani žádný logický důvod, proč raději zůstane doma? Možná se naštvete, ale měli byste ho pochopit. Občas člověk potřebuje být sám.
  1. Nebojte se výměny názorů. Myslíte, že hádky kamarádským vztahům škodí? Omyl. Výměna názorů krásně pročistí vaše kamarádství. Občas je potřeba se pohádat a navzájem se na sebe naštvat. Po chvíli si uvědomíte, že to bylo přehnané a budete se chtít příteli omluvit. On bude mít pravděpodobně stejné pocity jako vy. Vyříkáte si to, plácnete si, někam si zajdete a všechno bude zase v pořádku. Dobří kamarádi si nakonec vždy usmíří.
  1. Udržte tajemství. Pokud vám váš kamarád sdělí něco důvěrného, nikomu to nevyzrazujte. Možná si myslíte, že to platí jen pro holky, ale nemáte pravdu. Kluci jsou často mnohem větší drbny než slečny. Důvěra je základním kamenem přátelství, a pokud ji porušíte, tak z vás dobrý přítel nikdy nebude.
  1. Když uděláte chybu, přiznejte to. Všichni děláme chyby. Pokud něco zkazíte, svět se nezboří. Důležité je, abyste si svůj prohřešek uvědomili a poučili se z něj. Nezapomeňte se svým přátelům omluvit. Někdy to není jednoduché, ale je nutné, aby ostatní pochopili, že jste férový člověk.
  1. Naslouchejte. Dobří přátelé jsou tu od toho, aby ostatním naslouchali. Každý člověk se občas potřebuje někomu svěřit, protože ho něco trápí. Muži to většinou nedávají najevo, ale také bývají rádi, když je někdo vyslechne. Pokud se jim do toho moc nechce a víte, že nějaké problémy mají, nabídněte se jim jako vrby. Uvidíte, že takové gesto ocení.
  1. Odpouštějte. Nejen vy ale i vaši přátelé chybují. Pokud se vám za svůj přešlap omluví, zkuste jim odpustit. Odpuštění vás povznese a učiní z vás lepšího člověka.