10 rad, které vám pomohou se rychleji a efektivněji naučit, co potřebujete

Pavla Gabrhelíková

Zapamatování si zbytečných dat, čísel a jmen je bohužel stále součástí českého školství. Proto pro vás máme hned deset rad, jak si to usnadnit.

  1. Pusťte si hudbu. Pokud si myslíte, že vás to bude rozptylovat, ještě jste neměli puštěný ten správný playlist. Na Spotify ale existují speciální seznamy songů pro učení, které nejenom, že vás nebudou rušit, ale navíc vás absolutně odříznou od okolního světa a dovolí vám se soustředit. Ideální pro učení na rušných místech, jako je kolej nebo cesta vlakem. Zaplaťte si verzi Premium, aby vás nevyrušovaly reklamy.
  2. Jezte sushi. Hlavně to se syrovými rybami. Je všeobecně známo, že Omega 3 mastné kyseliny zvyšují funkci mozku a paměti. Syrové ryby mají těchto zdravých tuků spoustu. Stejně jako například oříšky. Budete po nich lépe uchovávat informace a studiem strávíte méně času.
  3. Buďte online. Pokud něčemu nerozumíte, zkuste zabrousit na YouTube. Určitě tam najdete odborný výklad, který na problematiku nahlíží takovým způsobem, který vám ji pomůže pochopit rychleji. Nebo názoré příklady. Berte internet jako učitele.
  4. Čtěte nahlas. Kombinování mluveného slova se čtením pomáhá zachovat si větší množství informací než jen samotné čtení. Pokud píšete o něčem složitém a ztrácíte se v tom, čtěte si to nahlas. Věty zrevidujete a přepracujete rychleji a efektivněji.
  5. Dělejte si časté přestávky. Zavolejte mámě, jděte se projít, pusťte si oblíbený videoklip. Zní to jako prokrastinace, ale když si naplánujete časté přestávky, vašemu mozku to pomůže lépe ukládat informace.
  6. Seďte rovně. Ležení v posteli nebo kroucení na gauči soustředění nijak nepomáhá. Pokud pomineme to, že vás budou bolet záda, tak navíc zabraňujete proudění energie. Ta jde především přes páteř a když sedíte křivě, jen ji brzdíte. Lépe se soustředit vám pomůže sezení na židli u pracovního stolu. Pokud tu možnost nemáte, jděte se učit tam, kde ji mít budete.
  7. Cvičte. Třeba v jedné z přestávek. Pohyb uvolňuje v mozku hormony štěstí. Díky tomu nebudete po pár dnech učení demotivovaní a nešťastní. Navíc vám cvičení pomůže se před zkouškou uvolnit.
  8. Naučte to někoho jiného. Už máte látku celkem zmáknutou a zavolá vám kamarád, který je teprve na začátku a potřebuje pomoct. Tím, že pomůžete jemu, ale pomůžete především sobě. Když mu vše polopatě vysvětlíte, lépe si to zapamujete a utřídíte si informace. Zkrátí vám to tak čas strávený u učení.
  9. Pište. Pokud vám to prostě neleze do hlavy, přepište  si poznámky ručně. Je to něco podobného jako čtení nahlas. Psaním zapojíte do učení fyzické centrum mozku a tím centrum učení stimulujete.
  10. Zapalujte svíčky. Nemyslíme ty velké z IKEY. Vyberte si nějaké kvalitní svíčky s oleji pro harmonizaci organismu. Společně s hudbou to zaměstná ty smysly, které by neměly nic na práci. Takto alespoň napomohou vašemu soustředění.