10 věcí, které si uvědomíte potom, co se odstěhujete od rodičů

Pavla Gabrhelíková

Dospělost je skvělá! Alespoň ze začátku. Pak ale zjistíte, jak skutečně chutná život mladých dospělých. A žádný med to teda není.

  1. Že můžete jíst cokoliv. Ale to není to nejlepší – můžete to jíst KDYKOLIV a JAKKOLIV! Takže pokud si chcete dát ve tři ráno v posteli hamburger se zmrzlinou, nic vám nebrání. Nikdo nebude mít připomínky ke stavu vašeho prostěradla.
  2. Že musíte sami vyřešit, jak se dostanete domů. Pokud se vám rozbije auto nebo vám ujel poslední bus, nemá pro vás kdo přijet. Pokud jste odešli na vysokou a ve městě ještě neznáte tolik lidí, budete si po rodičovské pomoci dost stýskat.
  3. Že si musíte sami nakupovat. Ale nejenom oblečení a alkohol. Musíte sami vymyslet, co budete jíst (případně vařit) tak, abyste se vešli do rozpočtu.
  4. Že se musíte naučit chodit spát v rozumný čas. Už tady není máma, která vás v jedenáct nažene do postele, abyste byli ráno schopní vstát.
  5. Že nemůžete jíst jenom fast food a chipsy. Domácí strava je domácí strava. A tu žádný stánek rychlého občerstvení nenahradí. Časem se sami naučíte, že je třeba jíst i zeleninu, ovoce a alespoň čas od času si uvařit.
  6. Že po sobě musíte uklízet. Když měsíc neumyjete nádobí, koupelnu, ani záchod, dojde vám, proč vás maminka neustále prudila kvůli nepořádku. Teď jste na to sami. A čím delší rozestupy si mezi uklízením budete dávat, tím horší to bude.
  7. Že odpadky se nevynesou sami. Opravdu.
  8. Že po zaplacení všech účtů vám zůstane málo peněz. V mamahotelu nemusíte platit elektriku, vodu, popelnice a jídlo. Proto se zdá, že je nemožné utratit vše, co jste na brigádě vydělali. Jenže když bydlíte sami a přibude k tomu ještě placení internetu a mobilního tarifu, budete rádi, že vám zbylo na rohlíky.
  9. Že se musíte naučit zacházet s pračkou a myčkou. Jinak přijdete o oblečení, budete smrdět nebo rozbijete jedinou šanci, jak si nemáčet ruce v dřezu.
  10. Že vás škola nepřipravila na vaši práci. Je hezké, že jste udělali maturitu nebo máte tři tituly. V práci ale zjistíte, že jediné, co ze školních znalostí využijete, je trojčlenka a pravopis.