19 otázek, které si položil každý zodpovědný majitel psa. Udělali jste to i vy?

Pavla Gabrhelíková

Láska ke zvířatům je ošemetná. Někdo tvrdí, že je miluje, proto má v bytě jedna plus nic dvacet koček a deset psů, jiní si z nich dělají náhradní potomky a podle toho se k nim chovají. Pes je prostě pes, šelma, která vyžaduje určitou péči. A hlavně zodpovědnost.

 1. Je ten správný čas? Pes spolkne hodně volného času, takže pokud trávíte každý večer na párty a domů chodíte jen spát, máte práci, ve které jste 12 hodin, nebo nikdo jiný než vy s pořízením psa nesouhlasí, nepořizujte si ho.
 2. Jaké plemeno? Plemeno vybíráte podle toho, jaký je váš životní styl. Tedy pokud žijete sportem, nekoukejte po mopsech, pokud se pomalu nezvedenete z gauče, nepořizujte si pitbulla.
 3. Zvládnu to tak dlouho? Pes je závazkem na zhruba osm až sedmnáct let a vy si musíte být jistí, že pro něj budete mít ve svém životě vždycky místo.
 4. Nebude nejlepší vzít psa z útulku? Většina levných štěňat je z množíren, odkud přicházejí nemocná, papíroví psi jsou zase drazí, ne každý si může dovolit za psa zaplatit desítky tisíc.
 5. Neměl bych zkusit dočasnou péči? Zkuste se stát takzvaným dočaskářem. To znamená, že nalezený pejsek z útulku zůstane u vás, dokud si nenajde nové majitele. Útulky jsou plné k prasknutí a čím víc lidí k této „brigádě“ svolí, tím lépe. Aspoň si to vyzkoušíte.
 6. Opravdu chci štěně od chovatele? Jestli trváte na papírovém psovi, nespěchejte. Nejdřív si chovatele pořádně proklepněte a ujistěte se, že to není podvodník.
 7. Zvládnu psa socializovat? Štěne se potřebuje naučit chovat mezi psy. Pokud se tak nestane, budete mít vyděšeného, agresivního psa, který se ani nevyběhá s žádným chlupatým kámošem.
 8. Dokážu obstarat kvalitní stravu? Pokud psa budete krmit odpadem, nečekejte, že bude žít dlouho a blaze. Začněte se zajímat o barf (krmení syrovou stranou) nebo kupujte kvalitní granule.
 9. Nezapomenu dát psovi vodu? Udržujte misku s vodou neustále čisotu a plnou!
 10. Neměl bych mazlíčka vykastrovat? Fenka mívá osm ž dvanáct štěnat. Skutečně jste ready shánět tolik zodpověných majitelů?
 11. Není můj pes tlustý? I u psů je obezita vysoce riziková nemoc. Obézní psi mají problémy s klouby i zažíváním.
 12. Mám čas udržovat psa fit? Zvířata potřebují pohyb. Alespoň jednou denně nechte svého psa pořádně vyběhat. Nemáte čas? Tak zpátky k bodu jedna…
 13. Nevadí mi uklízet psí exkrementy? Pokud jste si pořídili psa, jste zavázáni po něm uklízet ho*na. Tak to prostě je.
 14. Musím psa očipovat? Někteří psi jsou čipovaní, ale majitelé jejich čip nepřihlásili na Národním registru majitelů zvířat. Takže je jim čip k ničemu.
 15. Nebude mi pes utíkat? Jste povinni zajistit zahradu, byt nebo dům tak, aby z něj pes neutíkal a neublížil tím sobě nebo někomu jinému.
 16. Nebude pes vadit sousedům? Snažte se, aby sousedi měli s vaším psem co nejméně trápení. Nemáte takové? Jste v nájmu? Opět zpátky k bodu jedna.
 17. Zvládnu psa vycvičit? Naučte psa záladní povely jako sedni, lehni, zůstaň a především ke mně. I zkušení chovatelé chodí alespoň první rok se psem na cvičák. A bez perfektně zvládnutého přivolání ani nezkoušejte psa odepnout z vodítka.
 18. Nesežere můj pes návštěvy? Ne každá návštěva si zamiluje vašeho osmdesátikilového bernardýna. Proto naučte psa neskákat na lidi a chovat se k cizím slušně.
 19. Mám dost trpělivosti na vychovávání pozitivní motivací? Žádný pes se ještě nenaučil dělat zázraky pod nátlakem nadávek a bití. Pokud si svou trpělivostí a cvičitelským umem nejste jistí, nepořizujte si ho.