9 věcí, které byste (ne)měli dělat, pokud chcete, aby byla vaše kočka klidná

Pavla Gabrhelíková

Ať už jste si domů přinesli kotě, nebo kočku z útulku, začátky nebudou nejrůžovější. Málokterá kočka je tak sebevědomá, že se na novém místě začne hned chovat jako doma. Těchto deset kroků by jí ale mělo přechod usnadnit.

  1. Buďte tam pro ni, ale nechte ji být. Nejčastější chyba začátečníka je, když si myslí, že jeho kočka bude nejšťastnější, pokud na ni bude pořád hrabat a pronásledovat ji. Prostě dejte kočce pokoj, jenom ji stresujete.
  2. Jděte na to pomalu. Vystresované kočky se špatnou zkušeností potřebují svůj čas. Nenaléhejte, nechtějte věci uspěchat. Nechte kočku v jedné místnosti. Řídí se totiž především nosem a všechny pachy jsou pro ni v tuto chvíli nové. Až si je osvojí, ráda se porozhlédne i mimo známou místnost.
  3. Místečko jen pro ni. Zajistěte kočce vysoko položené, pohodlné místo s výhledem na celou místnost, kam na ni nikdo nemůže.
  4. Přestaňte myslet jako lidi. Pokud vaše kočka tráví nejvíc času v obýváku a kuchyni, nedávejte jí misku s jídlem a záchod do sklepa. Kočka vám většinou sama ukáže, kde má věci nejraději, případně to musíte trochu prostřídat, dokud nepřijdete na to správné rozmístění.
  5. Nechte je se šířit. Opět pachem. Kočky se o věci otírají nebo je škrábou, aby si je označkovali. Pokud jedete na veterinu nebo delší cestu, dejte jim s sebou do přepravky něco, z čeho ucítí sami sebe a vás.
  6. Zklidňující oleje. I tady na to jděte přes nos. Kočky přitahují různé pro ně příjemné vůně, jako je šanta kočičí nebo máta. Proto ve vzduchu rozšiřte Bachovy kapky nebo nakapejte na malé kousky ubrousků po bytě pár kapek levandulového oleje. Hlavně ať je to zdravotně nezávadné pro vás i kočku!
  7. Kočičí hudba. Zvuky mají vliv na všechna zvířata. Plačící dítě, zvuky aut a stavby je znervózňují, stejně jako je klidná hudba nebo lehký šum uklidňuje. Existuje dokonce speciální hudba pro zklidnění koček! Mrkněte na YouTube.com.
  8. Doplňky stravy. Existují i různé kočičí “léky” na přírodní bázi, které by měli zajistit, že vaší kočce na duši zavládne klid. Samozřejmě ne žádná antidepresiva. Zkuste se poptat u veterináře, určitě doporučí něco z bylinek nebo vám něco předepíše.
  9. Hrajte si. Je vědecky prokázáno, že hry zbavují kočky chronického stresu. Pokud nemají doma žádnou kamarádku, musíte se do toho pustit vy. Nakupte ve zverimexu nějaké hračky nebo lejzrová světýlka a jde se na věc!
  10. Nic nezabírá? Pak může být příčinnou něco vážnějšího. Pokud normální uklidňovací prostředky na vaši kočku neplatí a pořád se chová jako smyslů zbavená, je načase se poradit s veterinářem.