Jak psa odnaučit tahání na vodítku?

Pavla Gabrhelíková

Při každé procházce máte jazyk až na vestě a vytahané ruce jako opičák, zatímco váš pes spokojeně zdolává další metry na nataženém vodítku? Kdo zaspal s výchovou nebo nedával pozor na cvičáku, má o zábavu postaráno. Zkuste psa odnaučit tahání touto cestou.

  1. U nohy! Přimějte psa, aby chodil u nohy místo toho, aby běžel pět metrů před vámi. Začněte takto: Psa posaďte k levé noze, vodítko si vezměte do pravé ruky, stejně jako jeho oblíbený pamlsek nebo hračku, abyste si nejdřív ze všeho získali jeho pozornost. Pokaždé, když ji ztratíte, a psa začne zajímat všechno, jen ne vy, lehce trhněte vodítkem směrem k sobě, pokud skáče, znovu ho posaďte, dokud se zas neuklidní. Oslovujte ho jménem. A znovu a znovu a znovu, dokud nepůjde alespoň chvíli u nohy.
  2. Odměňujte. Každý metr, který vám pes věnuje svoji pozornost a jde u nohy, odměňujte pamlskem a pochvalou. Potřebuje pochopit, co po něm chcete. Zvládne to pak rychleji.
  3. Neloudejte se. Ze začátku jste sice rádi, že se zvládnete soustředit na držení vodítka, pamlsku, psa a chválení, ale chceme po vás ještě jednu věc: Zkuste jít svižnějším tempem. Obzvlášť živější psi chození u nohy zvládnou snáz, když se nebudete loudat.
  4. Obojek až za ušima. Pokud máte silného psa, jako je staford nebo rotvajler, vašeho škubnutí si sotva všimne. Avšak pokud mu dáte obojek přímo za uši, na najvyšší místo jeho krku, bude lépe ovladatelný. Ale u těchto silných plemen doporučujeme raději jít se poradit na cvičák.
  5. Nevztekejte se. Když už to zkoušíte podesáté a pes vás absolutně nevnímá, je to k vzteku. Pokud cítíte, že za chvíli vybuchnete, raději se jděte uklidnit a zkuste to znovu třeba za hodinu nebo druhý den. Hlavně na psa nebuďte zlí, on, chudák, třeba zatím neví, co po něm chcete… Ale nebojte, naučí se to!
  6. Stačí chvilka. Stejně jako u jógy: deset minut každý den je lepší než hodina týdně. Zkuste chůzi u nohy trénovat každé ráno (ráno jsou psi stejně jako lidi nejsoustředěnější) při procházce.
  7. Nečekejte zázraky. Jestli si myslíte, že po týdnu vám pes půjde u nohy jako z reklamy na granule, jste na omylu. První výsledky jsou vidět až za měsíc až dva usilovné práce, záleží na vaší šikovnosti i bystrosti psa. Ale upřímně: Většinou je problém v lidech…
  8. Nestyďte se říct si o pomoc. Pokud si stejně nevíte rady, navštivte cvičák nebo si zaplaťte soukromé lekce. Možná budete muset zkousnout pár poznámek o tom, že jste to měli začít řešit dřív. Ale co byste pro svého miláčka a svůj klid neudělali, že ano?