3 důvody, proč vás kočka ve spánku vzala tlapkou přes obličej

Pavla Gabrhelíková

Usnete a tvrdě spíte, když najednou PLESK! Přes nos vás svou nenechavou packou praštila kočka! Snažíte se to ignorovat a znovu zavřete oči. Jenže náhle znova - PLESK! To už se vytočíte tak, že nemůžete usnout. Proč to sakra dělá?!

  1. Osamělost. Vědci dokázali, že kočky se přizpůsobují cyklu svých páníčků. Takže když jste celý den pryč, bere to jako jasný signál, že má odpočívat, protože se pak něco bude dít. A když potom přijdete z práce nebo mejdanu a jdete si lehnout, nechápe, co to jako děláte. Je po celém dni hezky odpočatá a spát rozhodně nemá v plánu. A jelikož nemá v bytě žádnou jinou kočku na hraní, bude si hrát s vámi. A to i když jste u toho přítomni jen fyzicky.
  2. Stres. Kočky jsou sice domestikované, ale i tak je může mnohé vyvést z míry. Například noční cvakání nějakého nového spotřebiče, pták za oknem nebo přestěhovaný obývák. Jsou z toho nervózní a přechází celou noc po domě, aby se uklidnily. Tak co by vás u toho nepraštily, že… Taky se tak může stát u starší kočky, která přichází o zrak a sluch a nemůže spát. Pokud se její vystresovanost stupňuje, zkuste se poradit s veterinářem.
  3. Komunikace. Kočka neumí mluvit. Takže když vám nutně potřebuje něco říct, nemůže vám zaklepat na rameno a pošeptat: „Hej, jsi vzhůru?! Něco ti musím říct!“ Některé kočky jsou více „zvukové“, některé preferují fyzický kontakt. Bije vás vaše kočka a pak na vás upřeně zírá nebo se vás snaží vytáhnout z postele? Pak vám chce něco naznačit. Ani se nesnažte zdržovat vysvětlováním, že si k tomu nevybrala nejvhodnější dobu. Prostě jí dejte, co chce.