Nejdražší umělecká díla všech dob

David Šohaj

Všichni moc dobře víme, že ceny mistrovských uměleckých děl se mezi sběrateli mohou vyšplhat do opravdu astronomických výšin. Je vlastně docela jedno, jestli se jedná o aukci nebo soukromé prodeje. Někdy nakupují muzea a galerie, jindy zase soukromí sběratelé, potažmo miliardáři. Jedni si prostě chtějí vyzdobit dům, odškrtnout položku na seznamu přání, ti druzí myslí zase na ještě větší profit někdy v budoucnu. Pojďme se dnes podívat na pár takových obrazů, rekordmanů. A klidně bychom se vsadili, že určitě neznáte všechny.

Salvator Mundi

Tenhle mistrovský kousek je duchovním dítkem samotného Leonarda Da Vinciho. V lidských dějinách asi nenajdeme malíře, který by za sebou zanechal větší kulturní stopu. Obraz s názvem Salvator Mundi sice mezi širokou veřejností nepatří mezi jeho nejznámější díla, zato rozhodně patří mezi nejdražší. Obraz vyobrazuje portrét Ježíše Krista a pochází z období někdy okolo roku 1 500. Obraz za posledních pár desetiletí několikrát změnil majitele. Zatím naposledy byl vydražen v roce 2017 v aukční síni Christie’s za rekordní sumu přesahující 450 milionů amerických dolarů (tedy zhruba za 10 miliard českých korun!). Tahle částka z obrazu dělá historicky nejdražší umělecké dílo všech dob. Aktuálním majitelem je korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salman.

Výměna

Dvojkou v našem žebříčku je obraz Interchange (neboli Výměna) od nizozemsko-amerického malíře a sochaře Willema de Kooninga. Tahle zásadní postava umění dvacátého století patří mezi přední představitele gestického umění a abstraktního expresionismu. Právě jeho dílo Interchange patří mezi jednu z nejlepších ukázek jeho velmi osobitého autorského stylu. Přestože tento obraz pochází z roku 1955 a svým stářím jej tedy absolutně nelze srovnávat například s tvorbou Da Vinciho, byl v roce 2015 vydražen za 300 milionů amerických dolarů v rámci soukromé transakce. De Kooningovo dílo navíc bylo za velmi vysoké sumy vydražováno ještě za jeho života.

Hráči karet

Francouzský malíř Paul Cézanne je mezi odborníky často považován za samotného otce veškerého moderního umění. Obraz Hráči karet je jeho nejznámějším dílem a není od věci dodat, že byl vytvořen hned v pěti různých verzích. A právě jedna z nich byla v roce 2011 prodána soukromému sběrateli za něco mezi 250 a 300 miliony americkými dolary. Obraz koupila královská rodina z Kataru a ty ostatní můžete i vy vidět v newyorském Metropolitním muzeu umění.

Kdy se vdáš?

Umělecké dílo se zajímavým názvem pochází ze štětce Paula Gauguina, francouzského malíře a jednoho z hlavních představitelů hnutí postimpresionismu. Obraz vznikl už v roce 1892, a to při příležitosti umělcovy cesty na Tahiti. Tam vytvořil několik obrazů domorodých žen. Obraz původně pojmenoval v místním jazyce, tedy jako Nafea Faa Ipoipo. Přestože ve své době byl obraz přijat velmi vlažně, dnes platí za jedno z nejdražších uměleckých děl historie. V roce 2014 byl v soukromé aukci prodán za 210 milionů dolarů. Majitelkou je katarská šlechtična Sheikha Al-Mayassa.

Number 17A

Slavný obraz amerického abstraktního umělce Jacksona Pollocka pochází z roku 1948 a v roce 2015 byl soukromému sběrateli prodán za 200 milionů dolarů. Pollockova propracovaná technika vás očaruje. Dá se říci, že v obrazu vidí každý něco tak trochu jiného. Co tam vidíte vy?