4 důvody, proč kočka po vyprázdnění začne běhat dokola jako blázen

Pavla Gabrhelíková

Možná se vám zdá, že některé způsoby vyjádření kočky nedávají moc smysl. To je ale omyl! V přírodě se nic neděje náhodou. Máme pro vás hned čtyři vysvětlení toho, proč se vaše kočka po vykonání potřeby chová jako cvok.

  1. Zažívají eufórii. Kočky mají v hlavě takový nerv. Vyprazdňování ho může stimulovat, což znamená, že zažívají čistou eufórii. Pod jejím nátlakem se tělo naplní energií a ony ji potřebují někam spálit. Tak se začnou věnovat své oblíbené činnosti – šílenému pobíhání dokola!
  2. Oslava nezávislosti. Když se vykadí mládě, očistí mu zadeček máma. Tím, že vyskočí nebo vyběhne, dává najevo, že už je nezávislé a dokáže si svůj zadeček očistit samo. Skvělá práce, kotě!
  3. Vyhýbají se dravcům. Kočky zahrabávají a schovávají své výkaly proto, aby je díky nim nevystopoval jiný dravec. U vás v bytě jich, pravda, moc není, ale i tak je v kočkách zakódováno, že musí rychle utíkat pryč, aby přežily. Takže od bobku co nejrychleji vezme čáru, aby ji náhodou někdo neulovil.
  4. Špinavý záchod. Kočky milují čistotu. Proto pokud vyskočí rovnou ze záchoda, může to znamenat, že se jí kus starého (nebo i nového) hovínka přichytil na packu. A to je nepřípustné! Takže hop ho utřít do sedačky…