4 kroky, jak svého psa zbavit strachu z vody

Pavla Gabrhelíková

Máte doma psa, který když se přiblížíte ke koupelně nebo bazénu na zahradě, okamžitě řadí zpátečku? Je to škoda. I psi se rádi pobaví různými způsoby a plavání by mělo patřit k jednomu z nich.

  1. Namočte se. Posaďte se do venkovního bazénu nebo do vany a zavolejte si raťafáka. Jestli láska k vám jeho strach nepřebila, vezměte si ho na dlouhé vodítko. Mějte nablízku pamlsky. Pomalu ho se slovy chvály přitahujte k sobě. Jednu ruku nechte ve vodě, druhou ho hlaďte. Potom ho pohlaďte mokrou rukou a snažte se na něj pořád mluvit, aby věděl, že je vše v pohodě.
  2. Sdílejte houbu. Namočenou houbu pohoďte někde v místnosti. Nechte ji tam. V přírodě většinou zvítězí nad strachem zvědavost, proto si ji pes dřív nebo později přijde očichat. Podle pachu i po kontaktu s něčím mokrým pozná, že je to věc z koupelny nebo od bazénu. A později mu dojde i to, že není nebezpečná.
  3. Nejdřív tlapky. Pokud máte bazén, seznamte s ním nejdřív psovy tlapky. Když ho vypouštíte nebo je v něm málo vody, nechte v něm psa chodit. Jestli máte větší plemeno, zkuste mu opatřit schůdky dovnitř bazénu a přimět ho pomocí pamlsků nebo míčku, aby na nich alespoň vydržel stát. Nepřestávejte chválit!
  4. Plavání. Opakujte výše zmíněné tolikrát, až bude pes sebejistý. Teď nadešla maturita. Doveďte psa do bazénku tak, aby musel plavat. Jistěte ho při tom pod bříškem, aby věděl, že tam jste a nenecháte ho klesnout pod hladinu. Pokud vám jde o to, aby se nebál vany, dejte ho do ní, pomalu ji napouštějte a při tom ho neustále hlaďte a chvalte. Nenapouštějte plnou. Jen tolik, abyste ho mohli umýt a nedělali pořád randál se sprchou. A je to!