5 fascinujících věcí, které se nám mohou dít, když spíme

Eva Vogelová

Co se s námi může dít, když spíme? Třeba tohle.

  1. Skřípání zubů

Člověk, který ve spánku skřípe zuby, o tom většinou vůbec neví. Člověka spícího vedle to však může i vzbudit. Pokud je v místnosti úplné ticho, skřípání jde slyšet velmi hlasitě. Pořádně se neví, proč to lidé dělají. Z toho důvodu se takový handicap nedá ani léčit. Časté skřípání zubů může člověku poškodit sklovinu, takže to není moc zdravý zlozvyk.

  1. Náměsíčnost

Náměsíčnost je označována za druh spánkové poruchy. Člověk během spánku vstává z postele a chodí po místnosti. Není to příliš bezpečné, protože se přitom může zranit. Během toho stavu dokáže i mluvit a otevřít oči. V extrémních případech může dotyčný jedinec používat svůj mobil a napsat esemesku nebo dokonce řídit. Po probuzení si náměsíčný většinou na nic nepamatuje, protože jeho mozek po celou dobu vlastně spal.

  1. Spánková paralýza

Opakem náměsíčnosti je spánková paralýza. Objevuje se buď při usínání, nebo při probouzení. Během ní má člověk paralyzované tělo, ale mozek už pracuje. Uvědomuje si částečně realitu. Jedinec ví, že se v tu chvíli nachází doma ve své posteli. Problém spočívá v tom, že sám nemůže hnout ani prstem, ačkoliv se o to snaží. Nefungují mu ani hlasivky, takže si nemůže přivolat pomoc, o což se většinou snaží. Spánkovou paralýzu můžou doprovázet zrakové i sluchové halucinace. Lidé, kteří o své zkušenosti podali svědectví, často tvrdí, že měli pocit, že jim na hrudi či na zádech seděla nějaká postava, kvůli které měli pocit, že se dusí. Nejspíš si dokážete představit, jak příšerný museli prožívat strach, dokud nevěděli, že jde jen o spánkovou poruchu. Reálně těm lidem žádné nebezpečí nehrozí. Ten stav může trvat jen několik sekund, ale i minut. Lidé prožívající spánkovou paralýzu se musí uklidnit a přečkat ji. Na rozdíl od náměsíčnosti si tuto zkušenost většinou pamatují, protože mozek byl částečně vzhůru.

  1. Sexomnie

Věděli jste, že můžete s někým souložit, když spíte? Pokud máte sexomnii, tak ano. Člověk postižený touto chorobou je schopný si sex s nějakou osobou dokonce i vynutit. Zní to trochu šíleně, ale dotyčný může opravdu někoho znásilnit. Většinou toho, kdo leží v jeho bezprostřední blízkosti. Sexomnie se podobá náměsíčnosti, kdy lidský mozek stále spí, ale jeho tělo dělá různé pohyby. Po probuzení si dotyčný nic nepamatuje. Tato nemoc se vyskytuje hlavně u mužů. Riziko jejího projevu se zvyšuje po konzumaci alkoholu či drog.

  1. Mluvení ze spánku

Mluvení ze spaní je poměrně běžná záležitost, hlavně u malých dětí. Údajně k tomu dochází během prvních dvou hodin spánku, kdy mozek ještě není v hluboké fázi snění. Člověk ještě není plně uvolněný a může něco říct. Lidé během spánku někdy z úst vypouštějí nesmyslné věty nebo si mumlají pod nos. Monology mohou trvat i patnáct minut, jsou ale případy, kdy člověk mluvil hodinu.

Témata:, ,