5 mostů, které byly postaveny ve starověku a stojí dodnes

Redakce

Existuje spousta budov, které pocházejí z minulosti a dochovaly se dodnes. Mluvíme třeba o šikmé věži v Pise, pyramidách nebo třeba o Koloseu. Dnes se zaměříme na mosty, které byly postaveny ve starověku a jsou používány dodnes.

  • Khaju Bridge, Írán. Most se nachází v provincii Isfahán a je nazýván zdejším skvostem. Postavil ho perský král Shan Abbas II. kolem roku 1667 na základech starého mostu. Hlavním cílem výstavby bylo umožnit lidem dostat se přes řeku Zayandeh, ale slouží také jako hráz. Jeho prostory jsou nádherně zdobené a jsou využity jako čajovna nebo umělecká galerie.
  • Ponte Vecchio, Florencie, Itálie. Nádherný a zajímavý most, jež je proslulý jako „Starý most“, vede přes řeku Arno ve Florencii. Stojí na místě dvou svých dřevěných předchůdců, kteří se nedochovali. Ponte Vecchio, elegantní stavba se třemi oblouky, je dílem architekta Neriho di Fioravante. Most je výjimečný tím, že jsou na něm postaveny krámky, které mu dodávají velmi osobitý vzhled. Navíc fungují dodnes.
  • Pons Fabricius, Řím, Itálie. Pons Fabricius je starověký most, který spojuje východní břeh řeky Tibery a Tiberský ostrov v Římě. Byl postaven významným římským stavitelem Luciem Fabriciem, a to neuvěřitelných šedesát dva let před naším letopočtem. Ke stavbě použil tuf, nyní jeho obložení tvoří travertin a cihly. Tenhle obloukový most je kouzelnou památkou, která vás vtáhne do minulosti.
  • Ponte Di Rialto, Benátky, Itálie. Okouzlující most vedoucí přes Canal Grande byl postaven v roce 1591, aby nahradil svého dřevěného předchůdce, který se zhroutil. Navrhl ho Antonio da Ponte, jehož konkurenti byli třeba Michelangelo a Palladio. Bohužel byl po jeho postavení velmi kritizován za nepůvabnou a těžkou konstrukci. Navzdory tomu zůstal neporušen a nyní ho obdivuje celý svět.
  • Tarr Steps, Velká Británie. Tarr Steps je deskový kamenný most, který se nachází v jižní Anglii v národním parku Exmoor. Most vede přes řeku Barle a je složen ze žulových desek. Největší z nich je dlouhá asi dva a půl metru a celková délka je padesát pět metrů. Přesná doba výstavby není známá a bohužel ani stavař. Místní však věří, že pochází ze středověku. Vypadá zajímavě, že?

Byli jsme na Islandu. Co jsme tam viděli aneb 6 kouzelných míst země ledu a ohně

Pět stylových kaváren v Praze, které musíte navštívit