5 nejdivnějších nemocí, kterými lidé opravdu trpí

Lucie Bryndová

Myslíte si, že stojí váš život za starou belu? Možná ale nejsou problémy, které vás trápí, až tak zásadní. Na světě je mnoho dětí, ale i dospělých, kteří trpí řadou velice vzácných chorob a dali by cokoli za to, aby mezi jejich největší problémy patřily nedobarvené odrosty vlasů, absence nejnovějšího modelu telefonu nebo zpožděný vlak. Svou nemoc ale berou jako součást sebe, často si z ní nic nedělají a jsou plni optimismu. Zkuste si z nich vzít příklad i vy. Jakými nejpodivnějšími nemocemi lidé po celém světě trpí?

  1. Nemoc zkamenělých lidí. Jednou z nemocí, které patří nejen mezi ty nejpodivnější, patří takzvané FOP, vzácné genetické onemocnění pojivové tkáně, které se projevuje zkostnatěním poškozených pojivových tkání včetně svalů nebo šlach. Celosvětově nemoc postihuje zhruba jednoho ze dvou milionů lidí. Nemoc nelze jakkoli zmírnit nebo léčit, naopak, snahy o odstranění výrůstků mají za následek zvýšení růstu kosti.
  2. Hypertrichóza. Možná jste už viděli v televizi dokumenty o lidech, kteří trpí vzácným onemocněním, které se vyznačuje nadměrným růstem ochlupení nebo vlasů, a to i na místech, kde se běžně nevyskytují (jako je třeba pokožka obličeje). Příčina může být hormonální, ale může se jednat i o vrozené onemocnění. Existují dva známé typy této nemoci – buď pokrývají chlupy / vlasy celé tělo, nebo jen specifickou oblast.
  3. Syndrom chodící mrtvoly. Tahle lahůdka, která se odborně nazývá Cotardův syndrom, je jako vystřižená z filmů o zombie příšerách. Kdo by si ale myslel, že jde o halucinace způsobené užíváním drog, ten je na omylu, jedná se totiž o neurologickou poruchu. Nemocný jedinec je hluboce přesvědčen, že je mrtvý nebo postrádá důležité orgány. Postižení často odmítají jíst nebo pít, což argumentují tím, že mrtví lidé přece potravu ani tekutiny nepřijímají. Často pobývají také na hřbitovech, aby byli blíž k ostatním mrtvým. O příčinách vzniku polemizuje řada lékařů na celém světě. Jednou z možných příčin je i užívání masti na opary. Naštěstí se dá v některých případech nemoc vyléčit.
  4. Progerie. Viděli jste film Podivuhodný případ Benjamina Buttona s Bradem Pittem v hlavní roli, kdy se narodil hlavní hrdina s vizáží starého člověka a postupem času fyzicky mládl? Zatímco jeho tělo mládlo, on stárl. Skoro jako z filmu je i nemoc progerie. Ta se vyznačuje právě urychleným rozvojem stařeckého vzhledu a jsou pro ni typické choroby, kterými trpí staří lidé. Progerií trpí zhruba padesát dětí na celém světě. Často se dožívají velmi nízkého věku, umírají na infarkt a další onemocnění.
  5. Syndrom stromového muže. Genetika je prostě alchymie, a tak se občas stane, že se geny dvou lidí nakombinují ne zrovna tak, jak by si přáli. Důkazem je genetické onemocnění kůže, kterému se přezdívá syndrom stromového muže. Nemocným se na těle, a zejména pak na rukou a nohou, tvoří bradavice, které připomínají kůru stromu. Donedávna se mělo za to, že onemocněním trpí pouze muži, ale nemoc se projevila také u indické holčičky a dokonce opakovaně u sourozenců narozených stejným rodičům. Choroba může nemocné naprosto vyřadit z běžného života.