50 procent psů se spláclým čumákem skoro nemůže dýchat. Proč?

Pavla Gabrhelíková

Chrápání, chrochtání a neustále otevřená tlama možná vypadají roztomile nebo jako by se váš pejsek neustále usmíval. Pravdou ale je, že má dost možná velké dýchací problémy.

Jde hlavně o určité typy plemen, jako jsou mopsové, francouzsští buldočci a buldoci, ale taky psi s přebytečnou kůží, jako je sharpei nebo mastiff. Zatímco někteří z těchto pejsků se narodí s normálním nosem, někteří ho mají uzavřený. Dostává se jim tak až o 80 % méně kyslíku než ostatním psům. Řešením je podstoupit plastickou operaci. To ale spousta majitelů neví.

Pejsci proto nejsou tak temperamentní a pořád mají otevřenou tlamu, aby uvolnili přístup kyslíku do dýchacích cest. Není to ale přirozené. Tato vada se vyskytuje proto, že šlechtěním plemen dochází k čím dál tím většímu zkrácování obličejových částí.

Jak na pejscích poznáte, že je jim už horko, téměř neslučitelné se životem? Vykazují znaky dušení. To znamená, že jim modrá jazyk, vnitřek tlamy a přestávají se pohybovat. Řešením je množení těchto štěňat nepodporovat a pořizovat pejska jen od opravdu na slovo vzatých chovatelů, kteří mají s plemenem dlouholeté zkušenosti.