6 rad jak zatočit s tím, kdo vás pomlouvá

Redakce

I ten nejčestnější tvor prostě někdy něco slyší a s tiše pošetilou radostí to pošle dál. To je docela normální. Jsou ale tací, co by se vymýšlením, roznášením a šířením drbů mohli živit. A proti těm je třeba zakročit.

Taky se totiž můžete stát, že terčem těchto jednostranně zábavných historek se stane i vaše maličkost. Nejdřív vám to nejspíš lichotí, jasně. Znamená to totiž, že jste populární, lidé vás znají a jste hlavním tématem rozhovorů. No jo, jenže po čase vám dojde, že polovina školy se s vámi nebaví kvůli tomu, co jste neřekli nebo neudělali, a v tomto bodu přestává veškerá legrace. Ale nemusíte jen sedět a nečinně přihlížet, jak vám něčí pusa ničí život. Co tedy máte v takovém případě dělat?

  1. Přestaňte být takoví idioti. Než budeme pokračovat, zamysleme se nad jednou věcí: Nejste prostě tak příšerní, že vás nejde nepomlouvat? Nežijeme totiž zrovna ve světě, kde se tolerují výstřednosti, faux-pas a lidi se navzájem nechávají existovat bez předsudků a souzení. Možná jste tak evidentní blbové, že to prostě není možné nesdílet. Vždy, když vás někdo pozve na oslavu, dáte si dvě sklenky a pak všechny sexuálně obtěžujete? Říkáte vtipy, přestože to vůbec neumíte? Kamkoliv přijdete, všechno kritizujete? Skáčete pořád někomu do řeči? Dáváte ostatním najevo, že jsou hloupější než vy? Možná o vás ani nemusí šířit lži, možná je mnohem lepší o vás šířit pravdu…
  2. Začněte pomlouvat taky. To sice drby o vás z hlavy nikomu nevymaže, ale alespoň je vytlačí na druhou kolej. Ale musí to být něco, co trumfne řeči kolující o vás. Příklad: Vypráví se, že jste minulou party strávila zavřená na záchodě s brekem? Řekněte, že jste musela, protože jste svoji sokyni načapala s penisem v puse kluka, který byl tak odporný, že jste z toho utrpěla psychickou újmu.
  3. Přestaňte se angažovat. Holky jsou prostě zlé a soutěživé. A když některé neustále lezete do zelí nebo pracujete na tom být v čemkoliv lepší než ona, někde se to odrazí. Jestli máte na škole jediného hezkého kluka, zkuste se poohlédnout jinde. Jestli spolu jste ve stejném volejbalovém družstvu, začněte hrát tenis. Třeba budou jinde holky, co vás neřeší.
  4. Nevypadejte tak dobře. Nebo výstředně. Splyňte s davem: nekupujte si poslední módu z HMka, nenoste boty na deseticentimetrovém podpatku, nemalujte se jak velikonoční plakát. Schovejte si svou výstřednost na jindy. Dnešní svět sice říká „odliš se, nebo zemři“, ale v přírodě je nejúčinnější obranou slabších jedinců splynout s prostředím.
  5. Spojte se s odpůrci. Ne nadarmo se říká: „Přítele drž si u těla, nepřítele ještě blíž.“ Pokud si získáte náklonnost znepřátelené strany, budou terčem zlomyslných pomluv ostatní a vy z hledáčku drbů nadobro zmizíte. Protože pokud je druhá strana důvěryhodnější, má větší vliv a víc přátel, stejně vám nic jiného nezbývá. Až na naši poslední radu.
  6. Vykašlete se na to. Vždyť vám to taky může být úplně jedno. Jste úžasní a máte na práci lepší věci než se o někom bavit za jeho zády. Psychologové přišli na to, že hloupí a primitivní lidé většinu svých rozhovorů stáčí na jiné lidi, kdežto ti nejchytřejší přemítají o svých myšlenkách. Tak ke které skupině se připojíte?