7 jednoduchých triků, které vám pomohou zbavit se úzkostí

Eva Vogelová

Trpíte občasnými úzkostmi a chcete se jich zbavit nebo alespoň zmírnit jejich četnost? Poradíme vám, jak na to s pomocí několika návyků, které vás zase hodí do pohody.

  1. Pravidelně spěte

Možná vám to tak nepřijde, ale pravidelný spánek je pro každého velmi důležitý. Pokud pociťujete občas úzkosti, zkuste se zamyslet nad tím, jak spíte. Budíte se často přes noc? Spíte méně než sedm hodin? Lidé s rozhozeným spánkem prožívají úzkosti mnohem častěji a ve větší intenzitě. Pokud vás to také trápí, dejte si záležet na kvalitním spánku. Práce počká, zdraví je vždy přednější.

  1. Naučte se vypnout

Pokud jste v jednom kole, neodpočíváte, zanedbáváte sebe i své tělo, není divu, že vás přepadávají úzkosti. Zvolte si relaxační techniku, kterou budete provozovat pravidelně každý den ve stejný čas. Zhasněte, zapalte si svíčky, pusťte si relaxační hudbu a dívejte se do plamenů svíček. Zkuste se u toho zklidnit a na nic nemyslet. Přímo tato relaxační technika se vám líbit nemusí, můžete si zvolit jinou. Třeba malování je velmi uklidňující metoda. Pokud se vám ze začátku nebude dařit vypnout mysl, neházejte hned flintu do žita. Může se vám to začít dařit až po několikátém opakování. Nevzdávejte to.

  1. Horká vana

Horká vana pomáhá na psychické neduhy. Dejte si do ní různé voňavé olejíčky a naplňte si ji až po okraj. Povinně se v ní válejte alespoň půl hodiny. Horká voda rozehřeje vaše tělo i mysl a úzkosti se minimálně trochu zmenší. Pokud nemáte doma vanu, ale jen sprchu, sedněte si do ní a nechte na sebe padat horkou vodu několik desítek minut.

  1. Najděte zalíbení v nějaké manuální práci

Když člověk občas něco dělá rukama, nepřemýšlí nad různými obavami, nemá stres a většinou nedostane úzkost. Někdo může najít zalíbení v uklízení, někdo zase v pletení, keramice, skládání skříněk nebo sbíjení budek pro ptáky. Možností je mnoho, stačí si jen vybrat.

  1. Napište své obavy na papír

Někdy můžete úzkost zahnat jen tím, že si vezmete papír a tužku. Napíšete všechny obavy, které vás trápí. Nešetřete emocemi a vulgárními nadávkami. Když přenesete své trable na papír, může se vám trochu ulevit.

  1. Často se s někým objímejte

Objímání lidem dělá radost, je všeobecně známo, že při této činnosti tělo člověka uvolňuje oxytocin. Říká se mu hormon důvěry a lásky. Snižuje v lidském těle stres a zvyšuje radost. Pokud se budete často s někým objímat, sníží se vám četnost a intenzita úzkostí. Pokud máte partnera, není těžké tuto činnost praktikovat často. Pokud nemáte, využívejte k tomu kamarády. Další variantou může být pořízení si pejska. Zvolte nějakou mazlící rasu, která se od vás na krok nehne a bude se chtít pořád tulit. Starost o domácího mazlíčka je přínosná pro úzkostlivé jedince, protože mají pocit, že je konečně někdo potřebuje a tak majívětší radost ze života.

  1. Choďte mezi lidi

Pokud nemáte zrovna úzkost ze společnosti lidí, jděte se s někým novým seznámit. Sedněte si třeba do kavárny a vyhlížejte, koho byste oslovili a pobavili se s ním. Dále můžete jít s přáteli tancovat do klubu. Využijte svého mládí a sdružujte se s ostatními. Když se budete dobře bavit, úzkost vás přejde raz dva.