7 nejděsivějších songů hudební historie. Z jejich původu i poslechu neusnete…

Redakce

Pokud toužíte po fakt bizarním večeru, kdy vás budou přepadat sebevražedné úmysly, pocity strachu a duševní nevyrovnanost, doporučujeme zapnout malou lampičku, vypnout televizi, ohulit komp a začít s poslechem nejbizarnějších skladeb, které se vám chystáme představit v celé jejich kráse.

Máme pro vás totiž to nejděsivější, co na hudební scéně najdete. I při psaní tohoto článku na nás padala deprese a přestávali jsme vnímat radost a začali pociťovat pouze svírající úzkost a hořkou pachuť smrti a krve v puse.

A to jsme sběhlí hororoví fanoušci.

Nechte na svoji mysl zaútočit těch sedm šíleností. A zkuste zůstat chladní a nepoznamenaní. Hodně štěstí.

1. Eminem – Kim

Většina Eminemových textů, ostatně jako i jiných raperů, je přiměřeně vulgární a nechybí v nich pro hip hop typické vyhrožování a silná slova. Ale texty jsou zároveň chytré a hudba chytlavá. Tak co. Jenomže existuje jeden song, po kterém si fakt řeknete: Ok, tenhle člověk je fakt nebezpečný.

Eminem se v ní, stejně jako spoustu jiných bílých chlapců, zlobí na svoji přítelkyni. Skoro všechny jeho „milostné“ písničky jsou o jedné jediné ženě, matce jeho dítěte, Kim. Stejnojmenná písnička pojednává o tom, že ji zabije. A že tato představa byla dost intenzivní, dosvědčuje i autenticita písničky. Než ji brutálně zabije, uslyšíte spousty děsivých výkřiků a kvílení, při němž tuhne krev v žilách. Do jaké míry se umělec inspiroval skutečností, fakt nevíme. Ale podle detailů z jejich vztahu, které prosákly prostřednictvím bulváru, myslíme, že pro inspiraci nemusel chodit daleko.

Eminem – Kim

2. Beach Boys – Never Learn Not To Love

Charlese Mansona je nemožné oddělit od popkultury své doby. Údajně se jím inspirovali i Beatles ve skladbě Helter Skelter. Navíc i on sám byl skladatel a zpěvák, ale neúspěšný. Jedna kapela ale hrála jeho písničku a možná jste o nich už slyšeli: Jsou to Beach Boys.

Ze všech kapel jsou Beach Boys snad ti poslední, které byste si s vrahem spojili. Never Learn Not To Love je jinou verzí Mansonovy Cease to Exist. Zakladatel kapely Dennis Wilson byl totiž Mansonovým kamarádem. Když slyšel jeho hudbu, prohlásil, že má jedinečný talent. A myslel to vážně. Všechno se to stalo ještě před těmi hroznými vraždami.

Never Learn Not To Love

3. Rammstein – Meil Teil

Pro hudbu kapely Rammstein je typická agresivita a naštvanost. Ale Mein Teil už je extrém. Text je snadné ignorovat, protože je v němčině, která není zdaleka tak populární jako angličtina, takže fanoušci vnímají jenom hudbu. Ale po přečtení tohoto překladu už to nikdy nebudete cítit stejně.

V češtině znamená Mein Teil něco jako Moje část nebo, chcete-li, Kus mě. To může mít spoustu významů, nicméně písnička od Rammstein pojednává o vrahu a kanibalovi Arminu Meiwesovi. V roce 2001 si dal na internet inzerát, že hledá dobře stavěného osmnáctiletého až třicetiletého muže na porážku. Našel ho

Bernd Brandes měl o takovouto smrt zájem. Nejdřív mu vrah uřezal genitálie, které spolu pak ochucené a usmažené snědli. Pak ho oblbnul dost velkým množstvím analgetik a alkoholu a rozřezal. Po naporcování jej uložil do mrazáku a postupně si z něj vařil baštu. A o tom je text Mein Teil. Původním záměrem bylo použít pro klip skutečné záběry z rozřezávání, protože Armin si vše natáčel, jenže policie odmítla muzikantům video vydat. Smůla.

Rammstein – Mein Teil

4. Zach Sobiech – Clouds

Clouds není píseň, kterou budete chtít slyšet znova a znova. Více než vtíravý rytmus je pro ni typickým synonymem existenciální úvaha. Samo o sobě je to pomalá, poprocková píseň, ve které se Zach Sobiech, její autor, loučí se světem. Měl rakovinu, teď je mrtvý. Bum, a jste smutní. Sobiech chtěl touto písní sdílet příběh jeho života a cesty, tedy procesu, kterým prochází dítě umírající na rakovinu.

Clouds by Zach Sobiech

5. Pearl Jam – Hey Foxymophandlemamy, That’s me

Jaký je nejsnazší způsob, jak napsat song? Každý zkušený muzikant vám odpoví: Prostě se o to vůbec nesnažte! Přesně tak asi přemýšlel i Pearl Jam u komponování Hey Foxymophandlemamy, that’s me. Písnička nemá vlastně žádný regulérní text. Všechny ty hlasy, které v ní slyšíte, patří duševně chorým pacientům, kteří jsou vyřazeni z nemocnic a ústavu pro nedostatek prostředků. Proto žijí na ulici. Děsivým faktem je samo o sobě to, že dopouštíme, aby lidi, jež nejsou schopni normálně uvažovat, zůstávali na ulicích. Proto na to touto písní Eddie Vedder, šarmantní frontman, upozorňuje. A je to prostě síla.

Pearl Jam- Hey Foxymophandlemama_ That’s Me

6. Rezso Seress – Gloomy Sunday

Lépe známá jako maďarská sebevražedná píseň. Lidé, kteří ji poslouchali opakovaně, dohnala až k sebevraždě, stejně jako svého skladatele. Nevíme, jestli je nějak posednutá, ale rčení „zvědavost zabila kočku“, platí spíš o lidech. Ve své největší slávě se jí podařilo donutit ukončit život více než stovky lidí. A to už je docela solidní počet na jednu píseň, ne?

Skladatel do ní údajně vložil veškerá svá zklamání, zranění a bolístky celého života. A je to z ní slyšet na sto honů. Jestli jste psychicky křehcí, raději si ji nepouštějte, jestli nemůžete odolat, tak mějte po ruce telefon a pak volejte někomu, kdo vás rozveselí. Pravděpodobně to budete potřebovat.

Gloomy Sunday – The Hungarian Suicide Song

7. Stalaggh – Projekt Misanthropia

O metalové hudbě koluje spousta pověr. A v tomto případě jsou navíc i pravda. Celé album projekt Misanthropia je vytvořeno ve spolupráci s duševně chorými pacienty, které vytrhl z prostředí léčeben a dostali z nich zvuky, které potřebovali. Vybírali zejména sebevražedné recidivisty a nemocné s tou nejmenší vůlí zůstat žít. Někteří dokonce pár dní po nahrávání úspěšně spáchali sebevraždu. Ale pro metal všechno, ne?

Abychom byli upřímní: album je v podstatě 35minutová změť nejrůznějších druhů výkřiků, hluku a bouchání do bubnů. Takhle nějak si představujeme hudbu, která hraje v pekle ve smyčce. Kluci z kapely nenávidí, když o nich někdo mluví jako o umělcích: „Umění je kreativní, my jsme destruktivní,“ říkají, kudy chodí. No a nám nezbývá než souhlasit.

Stalaggh – Projekt Misanthropia